10 najpiękniejszych zamków w Szwajcarii

Zamek Gruyères

Zamek Gruyères (fr. Château de Gruyères) to drugi po Chillon najchętniej odwiedzany zamek Szwajcarii. W swej historii stanowił ostatni bastion broniący Fryburga przed licznymi najazdami ze strony dynastii Zähringen. Dzięki temu też nieustannie podnoszono jego zdolności obronne – aż do roku 1554, gdy wypędzono stąd jego ostatniego właściciela. Kolejno do roku 1798 z zamkowych włości korzystali bailiwowie, zaś po tej dacie – prefekci. Kiedy jednak Bulle ustanowiono stolicą dystryktu, twierdzę zakupił niejaki Jean-François Bovy, ratując ją od wyburzenia. W 1938 roku natomiast zamek ostatecznie stał się własnością kantonu Fryburg. 

Zamek Gruyères – Pod znakiem żurawia

Z zewnątrz jawi się on raczej jako dość surowy, ale to co najważniejsze znajduje się oczywiście w środku. Pośród wielu interesujących przestrzeni odnajdziemy tu min. Salę Burgundzką (fr. Salle de Bourgogne) w której zgromadzono łupy z bitwy pod Moratem z 22 czerwca 1476 roku. To między innymi ta bitwa stała się początkiem końca rosnącego w siłę Księstwa Burgundii. Po wygranej król Francji Ludwik XI i święty cesarz rzymski Maksymilian I Habsburg podzielili się jego terytoriami. Sala Rycerska (fr. Salle des chevaliers) dla odmiany przenosi nas do świata legend w której poznamy losy tutejszych hrabiów. Świetne położenie zamku zachęca do dłuższego pobytu w Gruyères, aby zakosztować nie tylko historii i gór, ale także wspaniałego sera, z którego miasteczko słynie od wieków. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!