10 najpiękniejszych zamków w Szwajcarii

Zamek Thun

Ewidentnie wybrzeże jeziora Thun było dogodnym miejscem na osiedlenie się, czego dowodzi nie tylko Spiez, ale także i Thun. Choć tutaj sytuacja zamkowa jest z goła nieco inna, bo górujący nad miasteczkiem zamek Thun (niem. Schloss Thun) nigdy nie był zwykłą rezydencją. W XII wieku znajdujący się tu kompleks budynków z murem kurtynowym i domem mieszkalnym przejęła dynastia Zähringen. Powiększono go wtedy o monumentalny donżon, aczkolwiek miało to wyłącznie znaczenie symboliczne. Podkreślało bowiem przede wszystkim władzę nad regionem i szlakami handlowymi Zähringenów, którzy na codzień przebywali jednak daleko stąd, w zamku Burgerdorf. 

Zamek w Chaumont-sur-Loire – Wśród mórz zieleni

Sam donżon nie nadawał się do zamieszkania, bo była to właściwie jedna sala o wysokości 14 metrów. Zwana też Wielką Salą pełniła funkcje reprezentacyjne i dopiero gdy w 1384 roku posiadłość przejęli Berneńczycy utworzono tu min. więzienie. Po kilku przebudowach w 1886 roku na terenie zamku otwarto nowe więzienie, a wieżę udostępniono zwiedzającym. W ten sam przedziwny sposób naczelnik więzienia stał się odpowiedzialny zarówno za swoich zbirów, jak i za sprzedaż biletów do muzeum… Dziś na jego pięciu kondygnacjach podziwiać można ekspozycje dotyczące historii i rozwoju regionu. Jego szczyt natomiast wieńczy punkt widokowy ze wspaniałymi widokami na miasteczko u podnóży i okolicę. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!