10 najpiękniejszych zamków w Szwajcarii

Zamek Nyon

Również nad Jeziorem Genewskim, tuż nieopodal granicy z Francją, znajduje się zamek Nyon (fr. Château de Nyon). Wzniesiono go w II poł. XII wieku jako ufortyfikowany dom, który bardzo szybko wyewoluował do prawdziwej twierdzy. Już 1360 roku bowiem hrabiowie Sabaudii rozpoczęli tu serię przebudów na kanwie których powstał min. wewnętrzny dziedziniec oraz wieże zwrócone w kierunku jeziora. Gdy w 1536 roku Berneńczycy wypędzili z Nyon ród Sabaudzki rozpoczęła się nowa historia zamku w trakcie której nadano mu znany nam dziś wygląd. 

Samochodem przez Szwajcarię – Alpejska przygoda

Po Wielkiej Rewolucji Francuskiej zamek stał się własnością kantonu Vaud, służąc mu jako przestrzeń dla sądu, więzienia czy także posiedzeń rady miejskiej. Dopiero w 1888 roku utworzono tu jedno z pierwszych w Szwajcarii muzeów miejskich. Takie z prawdziwego zdarzenia powstało jednak dopiero w roku 1947 – po sukcesie wystawy lokalnej porcelany, produkowanej tu w latach 1781-1813. Do dziś pozostaje ona głównym trzonem wystaw na których możemy także zapoznać się z historią regionu. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!