10 najpiękniejszych zamków w Szwajcarii

Zamek Aigle

Położony w Dolinie Rodanu zamek Aigle (fr. Château d’Aigle) powstał z połączenia dwóch donżonów. Starszy datowany jest na wiek XII i należeć miał do rycerskiego rodu Aigle, młodszy natomiast znajdował się w posiadaniu hrabiego Sabaudii – Tomasza I. Pierwotnie obie wieże oddzielone były od siebie fosą i otoczone budynkami gospodarczymi, które stały się częścią tego samego kompleksu po zdobyciu Aigle w trakcie wojny szwajcarsko-burgundzkiej (1475). Już w cztery lata po tym Berneńczycy utworzyli tu dobrze strzeżoną rezydencję gubernatorską, systematycznie rozbudowywaną aż do końca XVIII wieku.

Zamek Aigle – W morzu winnic Vaud

Niemniej gdy na fali Wielkiej Rewolucji Francuskiej wypędzono stąd Berneńczyków, zamek Aigle stał się własnością kantonu Vaud. Kontynuując niejako berneńską tradycję, forteca nadal pełniła funkcję więzienia. Różnicą od tego momentu była jednak jego zła sława, pozbawiająca nadziei na ucieczkę nawet najsprytniejszego złoczyńcę. Ostatni więzień opuścił Aigle w roku 1972. W 2010 roku z kolei otwarto tu Muzeum Winorośli i Wina (fr. Musée de la vigne et du vin) w którym podziwiać można pokaźną kolekcję różnorodnych narzędzi związanych z przemysłem winiarskim.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Sprawdź też
Close
Back to top button
error: Zawartość chroniona!