10 najpiękniejszych zamków w Szwajcarii

Zamek Spiez

Znajdujący się nad jeziorem Thun (niem. Thunersee) zamek Spiez (niem. Schloss Spiez) wzniesiono na wydartym wodom kawałku ziemi. Być może przez wzgląd na łatwiejszą obronę takiego założenia, a być może dla zapierających widoków na górujące nad jeziorem Alpy Berneńskie. Jakby nie było, wygląd znanej nam dziś twierdzy kształtował się ponad siedem wieków (XII-XIX), a odpowiedzialne za ten proces były trzy rody: baronów von Strättligen, panów z Bubenberg oraz patrycjuszy z dynastii von Erlach. Choć w wyniku szeregu nieprzemyślanych inwestycji ci ostatni utracili zamek, w rękach prywatnych pozostawał on aż do roku 1927.  

Zamek w Najac – Twierdza niezdobyta

Szczególnie interesującą w jego bryle wydaje się być wzniesiony w I poł. XIII wieku donżon wokół którego rozbudowano cały kompleks. Przetrwał on bowiem wielki pożar z roku 1456, stając się trzonem dla dalszych zmian. A te nadeszły wraz z pojawieniem się tu trzeciego z rodów, który do końca XVI wieku kontynuował późnogotycką odbudowę, natomiast w latach 1614-1628 zmodernizował wnętrza już w duchu baroku. I to głównie wyposażenie z tego okresu podziwiać można tu po dziś dzień. Ze wspaniałą Salą Obrad na czele. Uwagę zwraca również tzw. barokowy Nowy Zamek w południowej części wzgórza oraz przylegający doń ogród. Istotnym elementem kompleksu jest także romański kościół z XIII-wiecznymi polichromiami. W kwestii malowideł warto dodać, że w donżonie zachowały się średniowieczne grafitti datowane na rok ok. 1300!

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Sprawdź też
Close
Back to top button
error: Zawartość chroniona!