10 najpiękniejszych miejsc w Szwajcarii

Katedra w Lozannie

Katedra w Lozannie (fr. Cathédrale Notre-Dame de Lausanne) to najwspanialszy przykład gotyckiej budowli sakralnej w kraju. Jej budowniczowie garściami czerpali z rozwiązań proponowanych przez architektów z Ile-de-France oraz Pikardii, czego wyrazem jest bryła z majestatyczną latarnią i wieżą masywu zachodniego na wzór Laon. Wewnątrz odnajdziemy tu min. piękną rozetę z XIII-wiecznym Stworzeniem Świata (wraz z jego porami roku, znakami zodiaku, czterema żywiołami, wiatrami, miesiącami itp.). Tę samą, którą w swym ponadczasowym szkicowniku umieścił Villard de Honnecourt. 

Katedra w Lozannie – Daleko od kolebki

Oprócz różycy zachowało się tu całkiem sporo bezcennych artefaktów z tzw. Malowanym Portalem na czele. Ozdobiono go datowanymi na I poł. XIII wieku rzeźbami, które w swym kunszcie przywodzą na myśl francuskie Senlis. Nie mniej zachwycające są także dwie grupy stalli z XIII oraz XVI wieku. Pierwsze przedstawiają głównie świętych, figury ze Starego Testamentu czy wymyślne bestie, a na drugich znalazł się motyw apostolskiego wyznania wiary. Sporą grupę monumentów stanowią też pomniki grobowe biskupów, członków kapituły, szlachciców, a także rodzin patrycjuszy. Warto wiedzieć, że na wieży zlokalizowano punkt obserwacyjny z którego roztacza się najlepszy widok na samą Lozannę, jak i rozległe okolice. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!