10 najpiękniejszych miejsc w Szwajcarii

Bellinzona

Niewątpliwą perłą włoskiego kantonu Ticino jest czarująca Bellinzona. Już same miasteczko w swym mocno włoskim powiewie dostarcza dużo pozytywnych wibracji, ale gdy dodamy do tego aż trzy zamki na liście światowego dziedzictwa UNESCO, robi się jeszcze ciekawiej! Przez wzgląd na strategiczną rolę u wrót Alp od wieków miejsce to było kością niezgody pomiędzy księstwem Mediolanu a Konfederatami. Wyjaśnia to więc charakter tego najbardziej włoskiego z miast Szwajcarii, jak i potężne obwarowania. Spośród nich zachowały się „tylko” fragmenty murów miejskich oraz włączone w ich pierścień zamki, ale daje nam to świetny ogląd na to, jak wielką fortecą Bellinzona była w przeszłości.

Do dziś nad miastem góruje najmniejsza z twierdz, XV-wieczny zamek św. Barbary (Sasso Corbaro), wyłączony z obrębu murów miejskich, ale wypełniający lukę w obronie fortecy u jego podnóży. Tej zaś chroniły już bezpośrednio XIII-wieczne zamki: św. Michała(Castelgrande) oraz św. Marcina (Montbello). Pierwszy z nich cechują dwie wysokie wieże oraz tzw. Murata (fragment masywnych murów z krenelażem). Drugi zaś rozległe umocnienia. Co tu dużo pisać, Bellinzona to raj dla każdego zamkoholika, ale nie można zapominać o innych atrakcjach w samym miasteczku. Na przykład o barokowej kolegiacie św. Piotra i Szczepana (wł. Chiesa collegiata dei Santi Pietro e Stefano) czy kilku innych klejnotach sakralnych.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!