10 najpiękniejszych miejsc w Szwajcarii

Zamek Chillon

Zamek Chillon (fr. Château de Chillon) bez żadnych wątpliwości zaliczyć można do największych skarbów średniowiecznej architektury w Europie. Na przestrzeni wieków uległ stosunkowo niewielkim modyfikacjom, przez co jego bryła wciąż przypomina nam o czasach świetności panujących tu hrabiów i książąt Sabaudii. Od 1536 roku stał się on siedzibą bailiwa Vevey, który wprowadził kilka nieznacznych modyfikacji. Największe dotyczyły murów obronnych, przeprutych tak, aby naszpikować je armatami. Wkrótce po tym jednak urząd bailiwa przeniesiono do Vevey i jeszcze w I poł. XVIIII wieku Chillon stał się po prostu dobrze strzeżonym magazynem. 

Zamek Chillon – Strażnik Alp

Na fali romantyzmu, fortunnie położony u stóp Alp nad Jeziorem Genewskim, zamek niczym magnes przyciągał wielu artystów. Jednym z nich był angielski poeta lord George Byron, który zrobił z więzionego w lochach Czyllonu, Françoisa Bonivarda, prawdziwy symbol męczennika w walce o wolność. W II poł. XIX rozpoczęto tu szeroko zakrojone badania archeologiczne oraz prace konserwatorskie przez co zamek Chillon odzyskał dawny blask. Dziś to najchętniej odwiedzany monument Szwajcarii.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!