10 najpiękniejszych miejsc w Szwajcarii

Zamek Aigle 

Zamek Aigle (fr. Château d’Aigle) zdaje się być najbardziej baśniowym spośród wszystkich warowni Szwajcarii. Zawdzięcza to swemu położeniu, na wzgórzu ponad polami winnic, przed majestatycznym masywem Dents du Midi. Co ciekawe, powstał on z połączenia dwóch donżonów. Starszy datowany jest na wiek XII i należeć miał do rycerskiego rodu Aigle, młodszy z kolei znajdował się w posiadaniu hrabiego Sabaudii – Tomasza I. Pierwotnie obie wieże oddzielone były od siebie fosą i otoczone budynkami gospodarczymi, które stały się częścią tego samego kompleksu po zdobyciu Aigle w trakcie wojny szwajcarsko-burgundzkiej (1475). 

Zamek Aigle – W morzu winnic Vaud

Już w cztery lata po tym Berneńczycy utworzyli tu dobrze strzeżoną rezydencję gubernatorską, systematycznie rozbudowywaną aż do końca XVIII wieku. Niemniej gdy na fali Wielkiej Rewolucji Francuskiej zostali stąd wypędzeni, zamek Aigle stał się własnością kantonu Vaud. Kontynuując niejako berneńską tradycję, forteca nadal pełniła funkcję więzienia. Różnicą od tego momentu była jednak jego zła sława, pozbawiająca nadziei na ucieczkę nawet najsprytniejszego złoczyńcę. Ostatni więzień opuścił Aigle w roku 1972. W 2010 zaś otwarto tu Muzeum Winorośli i Wina (fr. Musée de la vigne et du vin) w którym eksponowana jest pokaźna kolekcja różnorodnych narzędzi związanych właśnie z przemysłem winiarskim. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!