10 najpiękniejszych miejsc w Szwajcarii

Sion

Listę 10 najpiękniejszych miejsc w Szwajcarii zamyka fantastyczny Sion. Strzeżone przez dwie warownie miasteczko to stolica regionu Valais i najbardziej słoneczne miejsce w kraju. Nie bez powodu więc zewsząd otaczają je niemal bezkresne winnice nawadniane specjalną siecią kanałów. To wszystko po to, aby produkować Fendant – lokalne białe wino, będące wizytówką kantonu. Warto wiedzieć, że pośród pól winorośli stworzono szlaki dla amatorów pieszych wędrówek. Jak na dłoni widać stąd miasteczko u podnóży dwóch wzgórzy, które do XIX wieku szczyciło się potężnymi murami miejskimi. Dziś po fortyfikacjach nie ma prawie śladu, ale wiele miejsc nadal świadczy o dawnej potędze Sionu.

Bazylika Valère w Sionie

Najepszym na to przykładem są wspomniane zamki. Pierwszy, wzniesiony w najwyższym punkcie miasta zamek Tourbillon (fr. Château de Tourbillon de Sion), to średniowieczna siedziba biskupów, która pomimo utraty swojego znaczenia w XIV wieku utrzymywana była aż do wielkiego pożaru w maju 1788 roku. W jej zrujnowanych murach po dziś dzień zachowała się kaplica z pięknymi polichromiami z tamtego okresu. Na wzgórzu naprzeciwko natomiast znajduje się imponująca bazylika Valère (fr. Basilique de Valère de Sion). Dzięki okalającym ją niegdyś izbom kanoników zwana jest również zamkiem Valère. Już sama jej bryła robi niesamowite wrażenie, a wypada wspomnieć, że i jej wnętrze skrywa mnóstwo skarbów z najstarszymi organami na świecie. To flagowe punkty Sionu, ale nadal trzeba mieć na uwadze miasto u ich stóp… ;)

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Sprawdź też
Close
Back to top button
error: Zawartość chroniona!