10 najpiękniejszych miejsc w Szwajcarii

Gruyères 

Zdaje się, że niewiele miejscowości w Szwajcarii cieszy się aż tak wielkim powodzeniem, jak Gruyères. Ale na jego sławę złożyło się kilka ważnych czynników. Pierwszym jest znany w świecie ser o tej samej nazwie, który stanowi składnik fondue – narodowej potrawy kuchni szwajcarskiej z gorącej masy serowej i białego wina w której macza się kawałki pieczywa lub warzyw. Nie ma więc lepszego miejsca, aby skosztować tego dania, zwłaszcza że serwuje się je tu w każdej restauracji. Zresztą podobnie, jak niemal równie smaczny reclette. Kolejnym atutem Gruyères jest jego położenie na wzgórzu pośród potężnych szczytów i pastwisk na których beztrosko wypasają się owce i krowy. Widoki są tu naprawdę niezwykłe.

Zamek Gruyères – Pod znakiem żurawia

Atmosfery tego miejsca świetnie dopełnia ufortyfikowana osada, której największymi skarbami są kościół św. Teodora z Octodorum (fr. Église Saint-Théodule de Gruyères) oraz zamek (fr. Château de Gruyères). Z zewnątrz jawi się on raczej jako dość surowy, ale jego wnętrza skrywają wiele interesujących artefaktów. Między wieloma są to łupy z bitwy pod Moratem z 22 czerwca 1476 roku po której król Francji Ludwik XI i święty cesarz rzymski Maksymilian I Habsburg podzielili się terytoriami Księstwa Burgundii. Choć od tego momentu minęło już dużo czasu, to Gruyères wygląda jakby zastygło w Wiekach Średnich na dobre. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!