Oksytania: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Katedra w Albi 

Katedra w Albi (fr. Cathédrale Sainte-Cécile d’Albi) to chluba – nie tylko Oksytanii – ale i całego kraju. Jest to bowiem największa świątynia ceglana Francji, dzięki czemu też w 2010 roku (wraz z miastem episkopalnym) wpisano ją na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jej architektura nawiązuje do XIII-wiecznej walki z rosnącą w siłę herezją albigensów. Surowa bryła dodatkowo wyposażona została w machikuły, co wraz z imponującą wieżą na wzór donżonu zbliża ją do najwspanialszych warowni swoich czasów. XV-wieczny ażurowy baldachim jednak zdradza jej prawdziwą tożsamość, stając się zapowiedzią olśniewającego festiwalu sztuki wewnątrz budynku.

Katedra w Albi – Boża twierdza przeciwko Katarom

Uwagę zwraca tu bogactwo dekoracji ścian i sklepień z punktem kulminacyjnym pod postacią monumentalnej sceny Sądu Ostatecznego. Odpowiedzialnych za nią jest aż dziewięciu włoskich artystów, którzy wykonać ją mieli w ciągu zaledwie trzech lat (1509-1512). Perełką jest tu również jedno z niewielu zachowanych we Francji lektoriów, połączone z bogato zdobionym parawanem chóru. Swoją drogą, w jego centrum umieszczono aż 120 stalli ozdobionych 72 figurami aniołów! Ogromne bogactwo sprawia, że katedra w Albi jest jednym z najlepiej zachowanych kościołów Wieków Średnich w kraju. Nie sposób więc oprzeć się jej czarowi. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!