Oksytania: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Narbona

W regionie Oksytania nie ma zbyt wielu dużych miast, poza tymi które leżą na terenach dawnej Langwedocji. Czyli nad morzem, ale i tak nie są to rozległe metropolie. Wyjątkiem jest oczywiście Tuluza oraz właśnie Narbona, mająca zaledwie ponad 50 tyś. mieszkańców, ale powierzchnię ponad 170 km2! (W Tuluzie mieszka ponad 700 tyś. na powierzchni 110 km2.)  Wszystko to dzięki przemysłowemu charakterowi, który kształtował miasto od czasów rzymskich. Wtedy to jako Narbo Martius pełniło ono funkcję stolicy pierwszej prowincji rzymskiej na północ od Alp – Galii Narbonensis. Okres wielkiej prosperity pozostawił po sobie mnóstwo pamiątek w gronie których znalazło się Horreum z I w.p.n.e. oraz fragment Via Domitia, odkryty 7 lutego 1997 roku. Droga ta łączyła niegdyś Włochy z Hiszpanią i przebiegała przez leżący w sercu miasta most. Dziś już niezamieszkały, acz wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

10 średniowiecznych katedr we Francji, których mogliście nie znać!

Bogate dziedzictwo kulturowe nie zamyka się tu jednak wyłącznie w okresie Rzymian, bowiem równie ważne zabytki w panoramie miasta powstały w średniowieczu. Jednym z nich jest dawny Pałac Arcybiskupi (fr. Palais des Archevêques) stanowiący drugi najważniejszy po Awinionie kompleks tego typu budynków w kraju. I oczywiście gotycka katedra św. Justusa i Pastora (fr. Cathédrale Saint-Just-et-Saint-Pasteur de Narbonne) wzniesiona w latach 1272-1333. Choć najwyższa na południu Francji, to niestety, pomimo wielokrotnie podejmowanych prób, nieukończona. Tuż pod miastem natomiast rozciągają się plaże i ścieżki dla spragnionych wędrówek. Jedna z nich wiedzie do uroczego i tajemniczego miejsca…

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!