Oksytania: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Saint-Bertrand-de-Comminges

Pireneje to jeden z najbardziej malowniczych zakątków Francji, a najlepszym tego wyrazem może być właśnie Saint-Bertrand-de-Comminges. Miasteczko to powstało w miejscu wzniesionej przez Pompejusza kolonii Lugdunum Convenarum liczącej w czasie prosperity nawet 10 tysięcy ludzi! Dziś jest tu o wiele spokojniej, ale za dnia nie brakuje amatorów pieszych wędrówek, ani miłośników architektury na których czeka wyborna uczta kulturalna.

Dawna katedra w Saint-Bertrand de Comminges – Katedra Pirenejów

Wokół bowiem roztaczają się już chyba w całości przekopane przez archeologów pola, najeżone ważnymi znaleziskami z czasów rzymskich. Pośród nich wznosi się romańska bazylika św. Justusa w Valcabrère (fr. Basilique Saint-Just de Valcabrère), która w dużej mierze powstała właśnie z wielowiekowych spoliów. Na jej tle zaś wyrasta górująca nad doliną gotycka katedra Najświętszej Maryi Panny (fr. La cathédrale Notre-Dame de Saint-Bertrand-de-Comminges). Dawna świątynia biskupa skrywa mnogość artefaktów poprzednich epok, które zdaje się, tylko cudem przetrwały wieki pełne niepokojów. Obie świątynie w 1998 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako istotne miejsca kultu w drodze do Santiago de Compostela. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!