Oksytania: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Tuluza

Tuluza jest stolicą regionu Oksytania, przez co życie zdaje się tu płynąć zupełnie inaczej niż we wszystkich innych miejscach rozległego południa. Niemniej nie tylko sam fakt ludzkiego mrowia, tłoczącego się tu zdecydowanie gęściej, świadczy o jej unikalności. Na pierwszy plan bowiem wysuwa się charakterystyczna architektura z czerwonej terakotowej cegły, dzięki której do Tuluzy przylgnął przydomek różowego miasta (fr. la ville rose). To ona posłużyła jako główny budulec dla najważniejszych budynków ze wspaniałym kościołem klasztoru Jakobinów (fr. Couvent des Jacobins) oraz bazyliką św. Saturnina (fr. Basilique Saint-Sernin de Toulouse) na czele. 

Kościół Jakobinów w Tuluzie – Pod kamienną palmą

Obie świątynie są dowodem ludzkiego geniuszu. Pierwsza, dzięki swej „kamiennej palmie”, druga zaś… Powodów jest kilka, ale warto wiedzieć że należy ona do grona największych kościołów romańskich, które przetrwały do naszych czasów. Ma aż pięć naw o jedenastu przęsłach oraz trzynawowy transept, co po dziś dzień w zachwyt wprowadza każdego, kto tu wstąpi. Dzięki podarowanym przez Karola Wielkiego relikwiom stała się ona istotnym punktem na pielgrzymkowej drodze do grobu Świętego Jakuba. I przez to też między innymi wpisano ją na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niemniej to nie jedyna pozycja z listy w tym mieście. Kolejną jest Kanał Południowy (fr. Canal du Midi), będącym jednym z najważniejszych (i do tego prywatnych) projektów budowlanych XVII wieku. Dziś przepływ tędy to jedna z wielu atrakcji turystycznych, której nie można pominąć. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!