Oksytania: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Pont du Gard

Oczywiście Oksytania oferuje znacznie więcej wodnych atrakcji. Kolejną znaleźć można około 25 kilometrów na wschód od Awinionu, a jest nią dawny akwedukt rzymski zwany dziś Pont du Gard, czyli Mostem nad rzeką Gard. Wzniesiono go w połowie I w. jako element ponad 50-kilometrowego systemu doprowadzającego wodę pitną do Nîmes! Szacuje się, że ze źródła Eure w Uzès do miejsca docelowego dziennie przepływało tędy około 35 m3 wody! Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że akwedukt leży mniej więcej w połowie drogi całego systemu… Trzeba wspomnieć, że ma on trzy kondygnacje i 50 metrów wysokości, dzięki czemu jest dziś największą tego typu budowlą na świecie. 

Owernia-Rodan-Alpy: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Będąc tu warto przyjrzeć się dokładniej ułożonym z wielką precyzjom kamienieniom. Noszą one ślady znaków kamieniarskich, które tak jak w średniowieczu, ułatwiały budowlańcom ich właściwie ułożenie. Choć od XVI wieku uważano go za jedno z największych osiągnieć cywilizacji rzymskiej, nie uchronił się przed szabrami. Całkiem sporo elementów górnych rozebrano, a pozostałości posłużyły za przeprawę na drugą stronę rzeki. W 1746 roku inżynierowi Henriemu Pitotowi powierzono przebudowę, zakładając że nowoczesna przeprawa nie wpłynie w żaden sposób na niezwykle cenną tkankę historyczną. Dziś most jako jeden z pierwszych Monument Historique (lista najważniejszych zabytków we Francji prowadzona od roku 1840) oraz obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO jest prawdziwą marką regionu.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!