Oksytania: 10 miejsc, które warto zobaczyć!

Conques

Conques to miejscowość o cudownym położeniu w stromym i zalesionym wąwozie rzeki Dordou. Zamieszkała głównie przez kupców i handlarzy wioska w XI wieku wyrosła wokół benedyktyńskiego opactwa św. Fides (fr. Abbatiale Sainte-Foy de Conques, oks. Abadiá de Santa Fe de Concas). Do dziś zachowała się tu część średniowiecznych murów obronnych z trzema XIII-wiecznymi bramami. Panoramę miejscowości zdominował romański kościół opacki, skrywający wspaniały Tympanon Sądu Ostatecznego (fr. Tympan du jugement dernier de Conques). Układ urbanistyczny, jak i same zabudowania mieszkalne wyglądają tak, jakby czas się tu zatrzymał na zawsze. 

Opactwo w Conques – Skarb leśnej pustyni

Nie bez powodu więc wioseczka w 1982 roku uzyskała tytuł jednej z najpiękniejszych w kraju (fr. Plus beaux villages de France). Z kolei w roku 1998 tutejsze opactwo wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niemniej oprócz kościoła i skarbca opackiego z relikwią Świętego Napletka czy darami od króla Pepina oraz Karola Wielkiego warto zobaczyć tu Kaplicę Różańcową (fr. La chapelle du Rosaire), włączoną w część zabudowań przy krużganku, Kaplicę św. Rocha na skale (fr. La chapelle Saint-Roch) oraz Rzymski Most (fr. Le pont romain), pozwalający średniowiecznym pielgrzymom na przeprawę przez Dordou. Trzeba dodać, że Conques to nie tylko uczta kulturalna, ale także jedno z ulubionych miejsc miłośników aktywnego wypoczynku. Zwłaszcza kolarstwa i górskiej łazęgi!

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!