10 najpiękniejszych zamków w Polsce

Zamek w Lidzbarku Warmińskim 

Ta monumentalna kreacja gotyku ceglanego w pełni odzwierciedla książęcy status biskupów warmińskich. A także ich powiązania, zarówno z państwem krzyżackim, jak i Koroną Królestwa Polskiego. Powstający od połowy XIV wieku zamek w Lidzbarku Warmińskim wzorowany był na założeniach zakonnych zamków konwentualnych, odznaczających się min.: efektownymi krużgankami oraz wieżami w narożach z potężną wieżą ostatecznej obrony. W latach 1350-1795 rezydowało tu 37 biskupów wraz ze swoimi dworami, złożonymi z kilkudziesięcioosobowych armii ludzi. Dzięki temu, że budowla przetrwała zawieruchy wojenne, jej wnętrza wyróżniają się bogactwem gotyckich i renesansowych form. Szczególnie zachwycają w niej sklepienia oraz moc wspaniałych malowideł zleconych min. przez Łukasza Watzenrode i Ignacego Krasickiego. 

Zamek w Lidzbarku Warmińskim – Ponad czasem

Dodać trzeba, że od 1964 roku zamek jest siedzibą oddziału olsztyńskiego Muzeum Warmii. W jego posiadaniu są niezliczonej ilości artefakty, spośród których największe wrażenie robi wystawa sztuki średniowiecznej w Wielkim Refektarzu. Niezwykle piękna jest tu także kaplica św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Jej złote wnętrze zdobi rokokowe wyposażenie oraz XVIII-wieczna dekoracja malarska. Uwagę przykuwa gwiaździste sklepienie z główkami skrzydlatych aniołków, umieszczonych na łączeniach żeber. Równie imponujące są krużganki na których po dziś dzień ostały się liczne malowidła z II poł. XIV wieku.  

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!