10 najpiękniejszych zamków w Polsce

Zamek w Baranowie Sandomierskim

Kolejnym wspaniałym przykładem architektury renesansu w kraju jest zamek w Baranowie Sandomierskim. Swymi korzeniami sięga on wieku XV, ale formę rezydencji magnackiej zyskał dopiero na przełomie kolejnych stuleci. Jego przebudowę w 1569 roku zainicjował wojewoda Rafał Leszczyński (ojciec króla Stanisława), a główne prace przypadły na lata 1591-1606. Ich przebieg przypisywany jest warsztatowi florentczyka imieniem Santi Gucci, nadwornego artysty królów Polski. Nie trudno więc nie dostrzec inspiracje ich krakowską siedzibą, chociażby pod postacią filigranowych krużganków. 

Gniezno – Gniazdo Orła Białego

Następne prace przyniosły wzmocnienie czworobocznymi fortyfikacjami bastionowymi, które nadały rezydencji kształt palazzo in fortezza. Pod koniec XVII wieku natomiast zyskała ona cechy barokowe, za co odpowiedzialny był Tylman z Gameren. Niestety zamek mocno ucierpiał wskutek pożaru z 24 września 1849 roku, który pochłonął nie tylko wartościowe wyposażenie czy dzieła sztuki, ale także zgromadzone tu pamiątki po biskupie Ignacym Krasickim. W związku z tym, jak i późniejszymi losami tego miejsca, muzeum zamkowe z pewnością nie należy do najokazalszych. Podziwiać tu można wszak piękną Galerię Tylmanowską z ujętymi w stiukowe ramy obrazami miast włoskich, a także ogromne zbiory zbrojowni rycerskiej. Całości zaś dopełnia malowniczy park.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!