10 najpiękniejszych zamków w Polsce

Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie jest urzekającym przykładem renesansowej architektury obronno-rezydencjonalnej w Polsce. W XVI wieku ufundował go marszałek na dworze Anny Jagiellonki, Jakub Stanisław Krasicki. Jego wizja zakładała powstanie otoczonej czterema narożnymi strażnicami twierdzy. Jej warowny charakter w kolejnym stuleciu odmienił jego syn, Marcin. Pomimo pożarów oraz najazdów Moskali czy Kozaków po dziś dzień zachowała ona swą XVII-wieczną formę. Chociaż wspomnieć należy że w XIX wieku Sapiehowie doprowadzili do poważnej renowacji zamku. Podczas niej zasypano fosy, a wejście główne zlokalizowano od wschodu. Dotąd wiodło ono przez most, prowadzący w kierunku założonego przez Krasickich miasteczka. 

Szydłów – Wśród śliwkowych sadów

Podkreślić trzeba, że liczne przeciwności losu sprawiły, iż zamek niemal całkowicie ogołocono z jego pierwotnego wyposażenia. Dzięki temu też to właśnie architektura gra tu pierwsze skrzypce. Największe wrażenie robią cztery baszty, którym nadano nazwy odzwierciedlające szczeble w hierarchii władzy: Boską, gdzie zlokalizowano kaplicę, Papieską i Szlachecką zwieńczone wymyślnymi attykami oraz Królewską z sześcioma wieżyczkami narożnymi. Nad całością góruje kwadratowa Wieża Zegarowa z punktem widokowym u szczytu. Poza tym uwagę zwraca dziedziniec zamkowy na którym, oprócz pięknej loggi z kopułą, w zachwyt wprowadzają sgraffitowe dekoracje ścian. Wśród ich motywów przewodnich znalazły się obrazy przedstawiające świętych, cesarzy rzymskich, królów polskich, przodków Krasickich, a także sceny myśliwskie. Tylko część z nich przetrwała próbę czasu. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!