10 najpiękniejszych zamków w Polsce

Zamek w Nowym Wiśniczu

Zestawienie 10 najpiękniejszych zamków w Polsce zamyka zamek w Nowym Wiśniczu. Jego historia rozpoczęła się już w XIV wieku, kiedy to wojewoda krakowski, Jan Kmita, wzniósł w tym miejscu niewielkich rozmiarów fortecę. Sukcesywne przebudowy prowadzone przez jego potomków doprowadziły do przemianowania jej na wytworną rezydencję magnacką. Po wygaśnięciu linii Kmitów herbu Szreniawa w jej posiadanie weszli Lubomirscy, dzięki którym stała się ona jedną z najokazalszych wczesnobarokowych rezydencji obronnych Rzeczypospolitej. Niestety po zajęciu i złupieniu przez Szwedów w 1655 roku nigdy nie odzyskała już swego dawnego blasku. Podobno nim najeźdźcy zniszczyli budynki wywieźli stąd 150 wozów z kosztownościami oraz dziełami sztuki. 

Zamek Ogrodzieniec – Mały Wawel w ruinie

Na domiar złego w 1831 roku wybuchł tu pożar, który spustoszył zamek. Do czasu gruntownej rekonstrukcji powziętej w roku 1928 pozostawał on w ruinie. Stan ten chętnie uwieczniali zresztą ówcześni artyści, np.: Jan Matejko, Andrzej Grabowski czy Stanisław Fabijański. Przerwane przez wojnę prace nad przywróceniem obiektu do stanu używalności i dostosowania go do funkcji muzealnych ruszyły z powrotem w roku 1949. Po upadku komunizmu Lubomirscy zgłosili jednak pretensje do swej siedziby rodowej, co skutecznie spowolniło ten proces. Choć większość obwarowań palazzo in fortezza przetrwała do naszych czasów, wiele pomieszczeń wciąż jeszcze czeka na zagospodarowanie.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!