10 najpiękniejszych zamków w Polsce

Zamek w Malborku

Dumnie prężący się nad taflą porywistego Nogatu krzyżacki zamek w Malborku to nie tylko najbardziej charakterystyczny przykład gotyku w Polsce, ale także największa ceglana forteca świata! Wznoszony do XV wieku kompleks powstał jako jeden z wielu, ale jego strategiczne położenie zadecydowało o przeznaczeniu go na stolicę państwa Krzyżackiego. Postępujący szybko upadek wartości rycerskich mnichów sprawił wszak, że trafił on w ręce Korony, która przemianowała go na ośrodek administracyjny. Na początku XVII wieku ugiął się pod działami Szwedów, zaś wiek później – Prusaków. Najważniejsze prace nad przywróceniem zamkowi dawnej świetności w XIX wieku przeprowadził Konrad Steinbach. 

Zamek w Malborku – Stolica Państwa zakonu krzyżackiego

Po II wojnie światowej potrzebna tu była jednak kolejna przebudowa. Dzięki niej w 1997 roku uhonorowano go wpisem na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na nowo więc możemy cieszyć się jednym z najwspanialszych przykładów architektury obronno-rezydencyjnej w Europie. Szczególne wrażenie bowiem robi tu nie tylko rozmach z jakim wzniesiono zabudowania, ale także poszczególne pomieszczenia. Zwłaszcza w Pałacu Wielkich Mistrzów z refektarzami powleczonymi radialnymi sklepieniami czy kościół Najświętszej Maryi Panny naznaczony ośmiometrową figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Sprawdź też
Close
Back to top button
error: Zawartość chroniona!