10 najpiękniejszych zamków w Polsce

Zamek Czocha

Na liście 10 najpiękniejszych zamków w Polsce nie mogło zabraknąć jednej z najbardziej imponujących warowni Dolnego Śląska, zamku Czocha. Losy wznoszonej od XIII wieku budowli nacechowane są licznymi zmianami właścicieli i ubarwione przerażającymi legendami. Biała dama, zbiorowa śmierć konduktu żałobnego, pożary i zamurowane żony to tylko wstęp do niesamowitej historii tego miejsca. Zwyczajowo jednak nikt nie sięga aż tak daleko, bo najbardziej żywe wydają się być legendy dotyczące II wojny światowej. Jednym z jej najciekawszych wątków jest osadzenie tu niemieckiego kontrwywiadu, min. udoskonalającego możliwości tak zwanej mikrokropki. Cały wątek Abwehry zainspirował Bogusława Wołoszańskiego do napisania książki „Twierdza Szyfrów”, która zresztą doczekała się ekranizacji. 

Zamek Czocha – Dolnośląska Enigma

Najważniejsze miejsce w tutejszym kompleksie zamkowym zajmują zabudowania z wewnętrznym dziedzińcem i osławioną studnią niewiernych żon. Wiedzie doń XVIII-wieczny most z kamienia nad którym wyrasta potężny stołp z barokowym hełmem. Całość jawi się niezwykle bajkowo i tak też jest. Obecny wygląd zamek zawdzięcza romantycznej przebudowie na zlecenie ostatniego właściciela, Ernsta Gütschowa, który prace powierzył słynnemu niemieckiemu architektowi, Bodo Ebhardtowi. Także i we wnętrzach czuć ducha przeszłości. Nic bowiem nie działa na wyobraźnię tak dobrze, jak małżeńskie łoże z zapadnią oraz pancerna komnata ze skarbami, które przepadły bez śladu…

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!