10 najpiękniejszych zamków w Polsce

Zamek Książ

Zamek Książ to chyba najbardziej rozpoznawalna wizytówka Dolnego Śląska. Jest to bowiem największa budowla tego typu w regionie i trzecia, co do wielkości w kraju. Jej historia sięga końcówki wieku XIII, kiedy to Bolko I założył tu warownię, która wkrótce stała się siedzibą jego dworu. Nie na długo, bo już u schyłku kolejnego stulecia weszła w skład domeny czeskich Luksemburgów. W 1509 roku z kolei przeszła w ręce Hochbergów, obecnych tu aż do przejęcia zamku przez nazistów w roku 1943. Jedną z najsłynniejszych przedstawicielek tego rodu jest księżna Daisy von Pless, znana z filantropii i niechęci wobec niemieckiej arystokracji. Pod jej rezydencją rozciąga się szereg tuneli i pomieszczeń, których przeznaczenie nie jest do końca jasne. 

Dolnośląskie: 10 miejsc, które pokochacie!

Jasne jest natomiast, że dokonana tu po przejęciu przebudowa bardzo źle wpłynęła na ogólny stan rezydencji. Podczas dostosowywania jej do nowych potrzeb zniszczono wiele zabytkowych struktur, a lwią część cennego wyposażenia wywieziono. Dopiero kilka lat po II wojnie światowej rozpoczęto szeroko zakrojone prace nad przywróceniem temu miejscu namiastki dawnego splendoru. Pośród najbardziej efektowych rezultatów tych prac wymienić trzeba przede wszystkim Salę Maksymiliana, będącą kwintesencją barokowego przepychu. Jednak nie tylko samo bogactwo architekotniczne odgrywa tu kluczową rolę, ale także i wszechobecna przyroda. Nie dość, że zamek Książ otaczają piękne ogrody, to jeszcze znajduje on się na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Warto więc urozmaicić swoją wizytę o leśną wędrówkę i dotrzeć do romantycznych ruin Starego Książa.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!