10 najpiękniejszych zamków w Polsce

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu to jedno z najważniejszych miejsc w historii naszego kraju, na co jasno wskazuje rozmach z jakim go wzniesiono. Już w IX wieku istniał tu gród plemienia Wiślan, który na jedną ze swoich siedzib wybrali pierwsi władcy Polski: Mieszko I, a także Bolesław Chrobry i Mieszko II. To za ich panowania Wawel stał się ważnym ośrodkiem chrześcijaństwa. Dopiero zaś gdy osiadł tu dwór Kazimierza Odnowiciela, przeistoczył się on w ośrodek polityczno-administracyjny. W 1320 roku w tutejszej katedrze koronował się Władysław Łokietek, rozpoczynając wielowiekową tradycję koronacji i pochówków. Kolejni monarchowie sukcesywnie rozbudowywali Wawel, ale największe zmiany przyniósł pożar z 1499 roku, wskutek którego Aleksander Jagiellończyk zapoczątkował przebudowę w duchu renesansu. 

Kłodzko – W czeskim duchu

Od 1507 roku natomiast jego dzieło kontynuował Zygmunt Stary, będący głównym mecenasem tego projektu, ale i również budowy kaplicy Zygmuntowskiej (mauzoleum ostatnich Jagiellonów). To właśnie wtedy powstały arkadowe krużganki wsparte na wysmukłych kolumienkach oraz monumentalne wnętrza, dekorowane min. kolekcją utkanych w Brukseli arrasów. To one stały się trzonem dla otwartego w 1930 roku muzeum w którym podziwiać można min. malowane fryzy, rzeźbione portale czy drewniane stropy z tzw. „głowami wawelskimi”. Ale to tylko wstęp do całej gamy dzieł sztuki, gromadzonych tu na przestrzeni dekad. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!