10 najpiękniejszych zamków w Polsce

Zamek w Łańcucie

Wzniesiony w miejscu XVI-wiecznej strażnicy zamek w Łańcucie należy do grona najwspanialszych rezydencji typu palazzo in fortezza. Powstałe w kolejnym stuleciu fortyfikacje bastionowe i wieże w narożach budynku mieszkalnego Lubomirskich nadają mu iście zamkowego charakteru. Niemniej kolejne przebudowy i szereg przemian na przestrzeni następnych wieków zbliżyły go do wytwornego pałacu w stylu francuskiego neobaroku. Rozpoczęte w XVIII wieku prace przyniosły wszak nie tylko poważną rozbudowę kompleksu zamkowego. W ich trakcie powstał również wspaniały park z ogrodami w stylu włoskim, które jeszcze bardziej podkreśliły jego reprezentacyjny charakter.

Rozpuszczony jak dziadowski Biecz?

Dzięki temu na początku XX wieku zamek w Łańcucie stał się jedną z najbardziej luksusowych posiadłości w tej części Europy. W gości do Potockich zjeżdżali politycy, arystokraci i wielcy ówczesnego świata. Pośród nich wymienić można min. rumuńską parę królewską – Ferdynanda I i Marię Koburg czy arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga. Pomimo upływu lat, nadal można podziwiać zastygłe w tamtym momencie wnętrza wraz z zachwycającym wyposażeniem, obficie wypełniającym mnogość sal. Uzupełniają je zbiory największej biblioteki magnackiej w kraju, dwie pokaźne kolekcje pojazdów konnych i mnóstwo innych skarbów. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!