Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże: 10 miejsc, które warto zobaczyć! 

Marsylia

Region Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże swą stolicę ma w Marsylii, drugim po Paryżu, największym mieście Francji. Początek jej historii nadali Grecy już w VI w. p.n.e., ale to dopiero za czasów Rzymian nabrała ona szybszego tempa. W 1481 roku przyłączono ją do Korony, dzięki czemu stała się głównym portem Francji na Morzu Śródziemnym. Niesforni mieszkańcy jednak długo nie chcieli podporządkować się Francuzom, przez co w XVII wieku Ludwik XIV nakazał wzniesienie fortów św. Jana i św. Mikołaja z wycelowanymi w miasto armatami. Jemu też zawdzięcza się rozbudowę Marsylii, której starówka zlokalizowana jest w okolicach Starego Portu (fr. Vieux-Port de Marseille). I to właśnie tutaj spodziewać się należy największej ilości zabytków. Wśród nich prym wiedzie opactwo św. Wiktora(fr. Abbaye Saint-Victor de Marseille).

Południowa Francja – Samochodem po Owernii, Oksytanii i Lazurowym Wybrzeżu

W swym kształcie przywodzi ono na myśl zamek i rzeczywiście, w XIV wieku zostało przebudowane z inicjatywy papieża Urbana V, aby dostosować je do funkcji obronnych. Nad opactwem góruje zaś XIX-wieczna bazylika Notre-Dame-de-la-Garde, wzniesiona w tym samym okresie i neobizantyjskim stylu, jak katedra La Major. Co ciekawe, w jej cieniu wciąż jeszcze podziwiać można jej średniowieczną poprzedniczkę, Vieille Major. Do listy wspaniałości dodać trzeba również Pałac Longchamp (fr. Palais Longchamp) z Muzeum Sztuk Pięknych i Muzeum Historii Naturalnej we flankujących jego kolumnadę budynkach. Niezwykle ciekawy jest także XVI-wieczny zamek If (fr. Château d’If), osadzony na niewielkiej wysepce o tej samej nazwie. To tutaj Alexander Dumas obsadził akcje swej głośnej powieści „Hrabia Monte Christo”. Wspomnieć warto również o pierwszym na świecie, betonowym bloku mieszkalnym Corbusiera. Brutalistyczny mrówkowiec od 2016 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. O Marsylii jednak ciężko napisać w kilku zdaniach, to trzeba po prostu zobaczyć!

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!