Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże: 10 miejsc, które warto zobaczyć! 

Opactwo Montmajour

Na północny-wschód od centrum Arles leży jeden z najważniejszych przyczółków chrześcijaństwa w Prowansji, czyli opactwo św. Piotra w Montmajour (fr. Abbaye Saint-Pierre de Montmajour). Już w X wieku wieku osiedlili się tu benedyktyńscy mnisi, których misją była opieka nad relikwią Świętego Krzyża. To ona przyczyniła się do szybkiego wzrostu znaczenia tego ośrodka, a ten wkrótce stał się zwierzchnikiem aż 56 przeoratów, rozsianych od Morza Śródziemnego aż po dolinę Isère. W trakcie Wojny Stuletniej opactwo ufortyfikowano, choć znany nam dziś kształt zyskało ono dopiero w XVIII wieku. Niestety spora część wzniesionego przez maurystów (odłam benedyktynów) klasztoru padła ofiarą rewolucjonistów. 

Opactwo w Conques – Skarb leśnej pustyni

Szczęśliwie do naszych czasów przetrwało pierwotne założenie z XII-wiecznym kościołem Najświętszej Maryi Panny na czele. Jego ogrom i mocno ascetyczne wnętrze robią tu niesamowite wrażenie. Zwłaszcza, jeśli uzmysłowimy sobie fakt, że jego podporę stanowi wpleciona w skałę, równie potężna krypta, której główną atrakcją są liczne znaki kamieniarskie. Interesujący w Montmajour jest także krużganek, pełen zdobień i tumb hrabiów Prowansji – głównych dobroczyńców opactwa. Całość tego założenia fenomenalnie prezentuje się z XIV-wiecznej Wieży Ponsa d’Orme, u podnóży której rozciąga się wydrążona w skale nekropolia. Nie jest to zbyt popularne miejsce na mapie regionu, więc tym bardziej warto tu zajrzeć!

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!