Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże: 10 miejsc, które warto zobaczyć! 

Colorado Provençal

Colorado Provençal, czyli Prowansalskie Kolorado, to zdecydowanie jeden z najważniejszych pomników przyrody w regionie. Nie bez powodu też w 2017 roku wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako jeden z najważniejszych geoparków świata, Parc Naturel Régional du Luberon. Po części ma to związek z występowaniem tu ochry, której bladopomarańczowa barwa, ale i sama nazwa, przywodzi na myśl amerykański obszar występowania tej zwietrzeliny skalnej. Swój niecodzienny kolor zawdzięcza ona wielomilionowym i dość skomplikowanym procesom, do których udziału potrzebny był granit, skorupiaki oraz liście namorzynów.

10 miasteczek we Francji, które pokochacie!

Pod koniec XVIII wieku Francuzi rozpoczęli wydobycie i rafinowanie ochry w celu produkcji szeregu pigmentów eksportowanych na wszystkie kontynenty. Do 1880 roku skala tego przedsięwzięcia była jednak niewielka, co zmieniło się wraz z pojawieniem się kolei żelaznej. W 1890 roku bowiem wybuchła tu prawdziwa gorączka ochry, a jej kres nastąpił dopiero w latach 30 kolejnego stulecia. Krach gospodarczy z 1929 roku, rozwój syntetycznych pigmentów i zamknięcie niektórych rynków doprowadziły do nieodwracalnego upadku tutejszego przemysłu. Po II wojnie światowej kopalnie były stopniowo zamykane, choć ostatnie wydobycie nastąpiło dopiero w roku 1991. Dziś zaś szlaki w okolicach dawnych kopalni odkrywkowych w Rustrel udostępniane są zwiedzającym. Iście marsjański klimat tego miejsca jest doprawdy fascynujący i stanowczo sprzyja pieszym wędrówkom. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!