Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże: 10 miejsc, które warto zobaczyć! 

Pałac papieski w Awinionie

Pałac papieski w Awinionie (fr. Palais des papes) to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków w kraju, a więc i regionu. Jego potężnych fortyfikacji pozazdrościć mógłby niejeden władca, bo wzniesiono go z rozmachem godnym króla, a nie Sługi Bożego. Zamieszkiwało go aż dziewięciu papieży, ale jego rozbudowa stała się ambicją tylko dwóch z nich – Benedykta XII i Klemensa VI. Do końca XIV wieku obiekt przybrał swą finalną formę, ale gdy Urban V postanowił powrócić do Rzymu, miasto nad Rodanem stało się siedzibą antypapieży, tak zwanej obediencji awiniońskiej. Po nich zaś, władzę sprawowali tu legaci papiescy, ale wraz z Wielką Rewolucją Francuską Kościół Katolicki utracił prawo do hrabstwa Venaissin, a co za tym szło, przede wszystkim do Awinionu.

Pałac papieski w Awinionie – Nowa Stolica Apostolska

Dawną siedzibę papieży przeznaczono do rozbiórki, jednak zastraszający koszt tego przedsięwzięcia pozwolił na przemianowanie go na więzienie oraz 1800-osobowy garnizon. Więźniowie przebywali tu aż do 1871 roku, a żołnierze do 1906. Już 1840 roku obiekt wpisano na listę francuskich zabytków Monument Historique. Dwadzieścia lat później sam Napoleon III zatroszczył się o przyszłość tego miejsca, angażując do renowacji najważniejszego z architektów epoki – Eugène Viollet-le-Duc’a. Mając na uwadze przebywających tu ludzi plan odnowy musiał poczekać wszak do początku XX wieku. Trud prac docenili między innymi turyści, bo dziś jest to jedna z najważniejszych atrakcji w kraju.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!