Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże: 10 miejsc, które warto zobaczyć! 

Moustiers Saint-Marie

Prowansalskie Moustiers-Sainte-Marie to prawdziwe miejsce z charakterem! Już samo usytuowanie pod skalną ścianą, pośród lawendowych pól w pobliżu jeziora Sainte-Croix nadaje mu iście bajkowego nastroju. Nie dziwota więc, że to właśnie w takiej scenerii mnisi z Lérins w mrokach wieków zapragnęli osadzić jeden ze swoich klasztorów. To dzięki nim zresztą, dziś podziwiać tu można leżącą na krawędzi wąwozu kaplicę Notre-Dame de Beauvoir. Wiodą do niej aż 262 stopnie, ale trud wspinaczki, by ją zobaczyć warty jest wszelkiego zachodu, bo widoki stąd są wyśmienite. Dodatkowo romantycznego zabarwienia nadają temu miejscu średniowieczne zabudowania oraz zawieszona pomiędzy dwoma szczytami gwiazda. Jej pochodzenie wiążę się z romantyczną legendą o XII-wiecznym krzyżowcu, który po ucieczce z niewoli w Ziemi Świętej przewiesić miał swe łańcuchy jako wotum.

10 bajkowych miasteczek we Francji

Miasteczko u stóp kaplicy zachwyca zastygłą w przeszłości architekturą, ale warto wiedzieć że miejsce to niegdyś słynęło nie z urokliwych uliczek, a z garncarstwa. Tak właśnie! Symbolem rozpoznawczym tutejszej ceramiki (fr. faïence de Moustiers) są malowane na niebiesko sceny myśliwskie, których najpiękniejsze przykłady zebrano w utworzonym w 1929 roku Muzeum Ceramiki (fr. Musée de la Faïence). Cała ta idylla w Moustiers pachnie lawendą oplecioną tarasami gajów oliwnych, które ciągną się aż do najgłębszego kanionu we Francji…

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!