Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże: 10 miejsc, które warto zobaczyć! 

Arles

Kolejnym punktem o bardzo bogatej historii jest założone przez Greków z Fokai miasto Arles, które za czasów rzymskich stało się istotnym punktem na mapie starożytnego świata. Wszystko to dzięki strategicznemu położeniu u ujścia Rodanu, umożliwiającemu łatwiejszą wymianę handlową. Od I wieku n.e. rosło ono w siłę pod skrzydłami kolejnych cesarzy, a o jego wspaniałej przeszłości po dziś dzień przypominają nam liczne zabytki z tego okresu. Niezwykle cenna jest przede wszystkim arena (fr. Arènes d’Arles) w której odbywały się walki gladiatorów, mogące zgromadzić na swych ławach do 20 tys. widzów! Nieco później natomiast wojowników zastąpiły byki, co na jednym ze swych obrazów przedstawił Vincent van Gogh. Artysta przebywał tu nieco ponad rok, w latach 1888-1889, ale to właśnie wtedy powstały jego najbardziej rozpoznawalne dzieła.

Katedra w Clermont-Ferrand – Pośród wulkanów

Poza areną podziwiać można tu też Termy Konstantyna(fr. Thermes de Constantin) nad Rodanem, ruiny teatru antycznego (fr. Théâtre Antique), kryptoportyki (fr. Cryptoportiques du Forum) – podziemne tunele mające służyć jako skład zboża oraz cmentarz Alyscamps. To na nim początkowo złożono resztki doczesne św. Trofima z Arles, a także podobno, legendarnego Rolanda ze znanej „Pieśni o Rolandzie”. Zabytków kolejnych epok jest tu dużo więcej, ale na szczególną uwagę zasługuje dawna katedra św. Trofima (fr. Cathédrale Saint-Trophime d’Arles) z zachwycającym romańskim portalem głównym oraz krużgankiem z pięknymi figurami czy kapitelami. Kościół wraz z innymi wielowiekowymi monumentami w 1981 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to więc świetna opcja dla zabytkomaniaków, ale i dla miłośników twórczości van Gogha, którzy chętnie kroczą śladami obrazów szalonego artysty.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!