Francja

Co warto zobaczyć w Paryżu?

Co warto zobaczyć w Paryżu? Zabytki i atrakcje Paryża. Paryż na weekend.

Wszystkie te hasła studiowaliśmy bardzo dokładnie nim po raz pierwszy udaliśmy się do stolicy Francji. Niestety niewiele przewodników pokryło się podróżami szlakiem Wieków Średnich, które tak chętnie uskuteczniamy. W związku z tym zaistniała potrzeba, aby przedstawić naszą propozycję na zwiedzanie Paryża podróżnikom o podobnym profilu zainteresowań. Jak i oczywiście tym, chętnym na poznanie czegoś więcej niż słynna katedra Najświętszej Marii Panny czy flagowa Wieża Eiffla. 

Rzecz jasna, nie będziemy tu opisywać wszystkich zabytków czy historii tego miasta, bo tu potrzebna byłaby książka. Warto wszak wspomnieć o esencjonalnych punktach, które będą idealne, jednak na dłuższe zwiedzanie. Plan dobry na weekend omówiliśmy w poprzednim poście, do którego link znajdziecie poniżej:

Plan na weekend w Paryżu

Aby jeszcze lepiej nastroić się na stolicę Francji, posłuchajcie przyjemnej nutki słynnego w latach 90 zespołu Ace of Base. Świat od tej strony ich nie znał, a nam właśnie ta piosenka najbardziej kojarzy się ze stolicą Francji. Cóż, po przesłuchaniu wszystko będzie dla Was jasne. 

Jeśli jesteś miłośnikiem średniowiecznej architektury Francji być może zainteresuje Cię moja książka. To pierwszy polski przewodnik po aż 101 francuskich kościołach wieków średnich. Dzięki niemu odkryjesz kolejne cuda architektury gotyckiej i romańskiej. Poznasz ich historie (a niekiedy także i legendy ✨). W środku ponad 400 stron i ponad 400 zdjęć! Takiej książki jeszcze nie było!

Co warto zobaczyć w Paryżu?

Podobno Paryż to miejsce, które trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Trudno się z tym nie zgodzić, bo niewątpliwie stolica Francji oferuję tak wielką ilość atrakcji, że każdy, nawet najbardziej wybredny podróżnik znajdzie tutaj coś dla siebie. My znaleźliśmy tu sporo, zwłaszcza średniowiecznych wspaniałości, które w przewodnikach sprowadzają się niemal wyłącznie do katedry. W związku z tym chcielibyśmy zaprezentować je Wam jako uzupełnienie dla flagowych punktów miasta. Oto więc nasza odpowiedź na pytanie co warto zobaczyć w Paryżu. 

10 najpiękniejszych katedr we Francji

Paryskie flagowce

Katedra Notre-Dame

Położona na paryskiej wyspie – Île de la Cité katedra Notre-Dame (fr. Cathédrale Notre-Dame de Paris) jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Paryża. Niemniej to jeden z najważniejszych zabytków, nie tylko samego miasta czy kraju, bo przy okazji pożaru z kwietnia 2019 roku dało się zauważyć, że obiekt ten stanowi dobro kulturowe całego świata. Kamień węgielny pod jej budowę podłożono w 1163 roku, dzięki czemu stała się ona jedną z pierwszych katedr wzniesionych w duchu gotyku. Na ukończenie prac trzeba było poczekać jednak do połowy XIV wieku. 

Katedra w Bourges – Prosta i złożona

Wielka Rewolucja Francuska odcisnęła na kościele ogromne piętno. Lwią część wyposażenia rozgrabiono, a wnętrze, jak i dekoracje zewnętrzne, zniszczono. Najpierw kościół przemianowano na Świątynię Rozumu, później na Świątynię Najwyższej Istoty, by finalnie skończył jako magazyn. Pomimo wielokrotnych zawirowań w historii obiektu, do dziś przetrwało tu kilka bezcennych dla chrześcijaństwa artefaktów. Pośród nich znajduje się kawałek drzewa z Krzyża Świętego oraz korona cierniowa.  

Sainte-Chapelle

Niedaleko katedry Najświętszej Marii Panny znajduje się kolejny flagowiec – Sainte-Chapelle. Gotycka kaplica powstała z polecenia Ludwika IX jako kamienny relikwiarz dla sprowadzonych z Konstantynopola relikwii pasyjnych. Podzielony na dwa piętra budynek przeznaczony był dla dworu królewskiego (część dolna) i dla rodziny królewskiej (część górna).

Sainte Chapelle w Vincennes

Podczas gdy pierwsza przywodzi na myśl ciemną piwnicę, drugą zalewa światło. W jej wysmukłe ściany wpleciono bowiem liczne witraże na których umieszczono ponad 1100 biblijnych scen! Punktem kulminacyjnym jest tu XV-wieczna różyca z motywem Apokalipsy. 

Luwr

Luwru (fr. Musée du Louvre) przedstawiać za bardzo nie trzeba. Ale czy wiecie, że to największe muzeum świata, a na jego kolekcję składa się ponad 400 tysięcy eksponatów, rozmieszczonych w 255 salach? Całość podzielono na osiem sekcji poświęconych: malarstwu, rzeźbie, rysunku i grafice, sztuce użytkowej oraz kulturom starożytnym – Grecji, Etrurii i Rzymu oraz Egiptu, a także Islamu i Bliskiego Wschodu.

10 najpiękniejszych miejsc we Francji

Muzeum w dawnej siedzibie królewskiej otwarto w rocznicę obalenia monarchii we Francji. Wystawiono tu wówczas 537 obrazów odebranych Kościołowi i królom. Dziś zbiory pękają w szwach, a pomiędzy nimi znaleźć można najważniejsze dzieła w historii sztuki: Wenus z Milo, Nike z Samotraki czy nieśmiertelną Mona Lisę. Ilość, jak i rodzaj zebranych tu artefaktów powalają. Choćby więc kolejka doń ciągnęła się przez dwie godziny, nie można tu nie zajrzeć. W końcu zamknięto tu historię całego świata.

Wieża Eiffla

Istotną w panoramie Paryża i uważaną przez wielu za jego symbol jest także Wieża Eiffla (fr. Tour Eiffel). Wznoszony przez dwa lata obiekt był jedną z głównych atrakcji Wystawy Światowej z 1889 roku. Ucieleśnił przede wszystkim zdolności francuskich inżynierów, ale i przy okazji upamiętnić miał także setną rocznicę Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Aż do początku lat 30 XX wieku, czyli do wysypu nowojorskich wieżowców, był to najwyższy budynek świata. Pomimo upływu czasu, wciąż jest jednym z najwyższych, przynajmniej we Francji.

Na trzech platformach budowli zlokalizowane są punkty widokowe dla chcących podziwiać Paryż i jego okolice z wysokości. Dostać się można tam widną lub schodami, niemniej na sam szczyt prowadzi aż 1655 stopni, więc druga opcja to przyjemność tylko dla nielicznych. Pomimo tego, od czasu jej otwarcia na szczyt wspięło się już ponad 200 milionów osób! Warto więc tam zajrzeć, ale trzeba mieć na uwadze, że to najbardziej zatłoczone miejsce w Paryżu. 

Łuk Triumfalny

Arc de Triomphe powstał w 1836 roku z woli Napoleona Bonaparte, który od początku swego panowania za punkt honoru obrał sobie uczynić Paryż najpiękniejszym miastem świata. Spośród kilku możliwych lokalizacji cesarz wybrał tę, która wydawała mu się najbardziej dogodna i jeszcze w 1806 roku, 15 sierpnia, położono kamień węgielny pod budowę tegoż oto pomnika. W zamyśle miał on upamiętniać walczących i poległych za Francję – zarówno podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej, jak i wojen napoleońskich. 

10 miast we Francji, które pokochacie!

Nie uwzględniono tu jednak bitew, które rozegrały się podczas tak zwanych 100 dni Napoleona, czyli po opuszczeniu Elby aż po sromotną klęskę pod Waterloo. Na fryzie konstrukcji umieszczono więc 30 tarcz z największymi zwycięstwami militarnymi cesarza. Na ścianach wewnętrznych łuku natomiast wygrawerowano imiona 558 generałów z podkreśleniem tych, którzy zginęli na polu bitwy. Pośród nich jest 7 Polaków, a także nazwy polskich miast podbitych przez „małego cesarza”, min. Gdańsk. U stóp pomnika z kolei umiejscowiono Grób Nieznanego Żołnierza, któremu przyświeca wieczne światło. U szczytu zlokalizowany jest taras widokowy z którego doskonale widać Wieżę Eiffla oraz nowoczesną dzielnicę La Défense. 

Concorde

Plac Zgody, czyli Place de la Concorde to jedno z najbardziej pocztówkowych miejsc Paryża. Jego kadry znaleźć można w filmach Star Trek czy Diabeł ubiera się u Prady, ale w czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej wcale nie było tu aż tak sielankowo. Znajdowała się tu bowiem gilotyna na której życie straciło około 1300 osób, a pośród nich król Ludwik XVI i jego żona, Maria Antonina Austriaczka. Przed tym jednak, na placu stanąć miał monumentalny pomnik Ludwika XV w towarzystwie dwóch fontann. Z powodu braku odpowiednich funduszy projektu zaniechano. 

W latach 30 XIX wieku ponownie zainteresowano się kwestią zagospodarowania placu między Ogrodami Tuileries a Polami Elizejskimi. Na nową dekorację wybrano obelisk Ramzesa II z XIII wieku p.n.e, który Ludwikowi-Filipowi podarował kedyw Egiptu, Mohammed Ali. Flankują go dwie fontanny – układ wzorowany na Piazza Navona czy Piazza San Pietro z Rzymu. Ponadto, fontanny ustawiono dokładnie na osi łączącej neoklasycystyczny Pałac Burbonów (fr. Palais Bourbon) z kościołem św. Magdaleny (fr. L’église de la Madeleine).

Montmartre

Paryskie Montmartre to wzgórze widoczne niemal z każdego punktu w mieście, a to za sprawą koronującej go bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego (fr. Basilique du Sacré-Cœur de Montmartre). Eklektyczna budowla z trawertynu jest drugim, po katedrze Najświętszej Marii Panny, najchętniej odwiedzanym* zabytkiem Paryża. Turystów przyciąga tu wszak, nie tyle samo miejsce ciągłej Adoracji Najświętszego Sakramentu z jedną z największych mozaik na świecie, ale przede wszystkim fantastyczny punkt widokowy na jego wieży. Widać stąd nie tylko tętniącą życiem metropolię, ale i jej odległe okolice. 

Mont Saint-Michel – Opactwo na krańcu świata

Łowcy panoram powinni być usatysfakcjonowani takimi widokami, ale będąc tu nie można zapomnieć o urokliwych uliczkach w okolicy bazyliki. Dawna siedziba bohemy zmieniła się, co prawda w mocno turystyczne miejsce, wypełnione knajpkami i sklepikami, niemniej jednak uliczni malarze i rysownicy nie pozwolą nam o niej zapomnieć. Pomimo maksymalnie zatłoczonych traktów da się tu jeszcze zasmakować trochę spokoju. Chociażby w romańskim kościółku św Piotra z Montmartre. Warto wspomnieć, że nazwa Montmartre oznacza dosłownie Wzgórze Męczenników i nawiązuje prawdopodobnie do męczeńskiej śmierci świętego Dionizego – pierwszego biskupa Paryża i patrona Francji. 

Dużo więcej ciekawych miejsc znajdziecie we wspomnianym wcześniej eBooku:

Noclegi w Paryżu

Tu niewiele da się wymyślić. Paryż do najtańszych miejsc nie należy, więc warto wziąć sprawy w swoje ręce od razu i zaplanować nocleg z wyprzedzeniem. Im szybciej zdecydujecie się na podróż, tym lepszą, i z pewnością tańszą miejscówkę znajdziecie. Sezon w Paryżu trwa przez 365 dni w roku, więc nie ma co zwlekać. Dla Waszej wygody poniżej znajduje się wyszukiwarka noclegów w stolicy Francji. Cenowo i lokalizacyjne polecamy hotel ibis Paris Bercy Village. [Położony blisko stacji metra Cour Saint-Émilion linii L14 (fioletowa)].

Booking.com

Na koniec

W ciągu tygodnia zobaczyliśmy naprawdę sporo rzeczy, więc to chyba optymalny czas na zapoznanie się z miastem. A mając tak pokaźną listę zabytków pod ręką, przynajmniej kwestia tego, co warto zobaczyć w Paryżu jest zupełnie jasna. Oczywiście tydzień to wciąż nie jest wystarczająco dużo czasu na zwiedzenie go wzdłuż i wszerz, ale przecież zawsze można tu wrócić. Właściwie ustaliliśmy już, że skoro weekend w Paryżu jest planem możliwym do wykonania, to tydzień tym bardziej.

Samochodem do Francji – Szlakiem gotyku francuskiego

A teraz trochę z serduszka: Francja jest dla nas niczym raj na ziemi, a stolica niestety niekoniecznie oddaje jej piękno. Być może namiastkę całości, ale gdyby przyszło nam ocenić miasto samo w sobie nie byłaby to zbyt wysoka ocena. Złożyło się na to kilka czynników, a głównym z nich jest brud i oblężenie turystyczne, które trwa tu nieustannie. Wciąż jednak nie można zapominać, że mimo wszystko znajduje się tu dość sporo fajnych miejscówek. 

Carcassonne – Twierdza nad twierdzami

Nie żałujemy tygodnia w Paryżu, absolutnie. Wychodzimy z założenia, że zawsze warto dokądś się wybrać! Chociażby po to, aby sprawdzić czy ktoś inny miał rację. :) Gdybyście jednak zastanawiali się nad innym kierunkami we Francji, jest tu tak wielki ogrom cudownych miejsc, że Paryż zwyczajnie można odłożyć na później. Znacznie bardziej klimatyczna jest Normandia z Górą św. Michała na czele, Oksytania z niesamowitą fortecą w Carcassonne czy Dolina Loary z ogromem bajkowych zamków. 

Lektura:

  • https://www.parisdigest.com/paris/monuments.htm *
  • Paryż – Mateusz Żuławski, wyd. Helion; Gliwice, 2018.
  • An undbrgroud world – The catacombs of Paris – Sylvie Robin, Jean-Pierre Gély, Marc Viré, wyd. Paris Musées; Paryż, 2018.**
Pokaż więcej
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!