Chwalęcin
Sakralne klejnoty Warmii trzeba wzbogacić o jeszcze jedną, niezwykle wartościową pozycję – Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego w Chwalęcinie. Kościół zagadka, bowiem jego wielka niegdyś sława umilkła, zdaje się na zawsze. Jego powstanie związane jest z tajemniczym, czarnym krucyfiksem i cudami, które potrafił zdziałać. Obecną formę przybrał zaś dopiero w XVIII wieku, jako narzędzie wyjednania łaski Bożej w czasie epidemii dżumy, na początku stulecia. Dookoła bryły biegnie, podobny do krośnieńskiego, krużganek. Spójne stylistycznie wnętrze wraz z późnobarokowymi polichromiami i praktycznie nie zmienioną bryłą zachwyca. Wejście do środka jednak nie jest już takie łatwe. Rzecz, którą ciężko pojąć.
Polecam Kalwarię Warmińską w Głotowie- niedaleko od Dobrego Miasta a jest wyjątkowa w skali kraju.
Wszyscy kojarzą Licheń czy Wambierzyce ale ta pamięta czasy samodzielności Warmii jako Księstwa Biskupów Warminskich- lenna Polski.
Polecam kościoły w Ełdytach Wielkich i Różynce, Jesionowie…
Kapliczki na szlakach miejsc pielgrzymkowych- do Św Lipki, Krosna, Chwalęcic.
Ksztalt Warmii- nietypowy- porównywany jest do leżącego baranka- symbolu Warmii.
Granicą jest Pasłęka i Zalew wiślany.
Wow! Dzięki! Chętnie się tam wybierzemy, zwłaszcza że Warmia to nasz TOP3 w Polsce. ;)
Niestety Pasłęk to już nie Warmia.
Do spisu dodał bym Pasłęk, jest tu piękny kościół, zamek krzyżacki, koło miasta znajduje się kanał Elbląski z pochylniami do przewozu statków na kołach.
Dzięki za uzupełnienie :) Nie miałem jeszcze okazji zawitać w Pasłęku, ale na pewno to uczynię! Miasteczko wygląda uroczo! Kanał Elbląski marzy mi się od dawna. Pozdrawiam!
Bardzo interesujący opis Ziemi Warmińskiej, skłaniający do odwiedzenia tak ciekawych zabytków architektury
Warmia to region, który zdecydowanie warto odwiedzić. Zwłaszcza jeśli chodzi o architekturę gotycką! :)
Mało kto w Polsce wie na jakim obszarze rozciąga się Warmia. Kształt ma dość zaskakujący. Zabrakło informacji o początkach budowy wymienionych kościołów. Np ten z Lidzbarka Warmińskiego zaczął być budowany kilkadziesiąt lat przed bitwą pod Grunwaldem , coś koło 1370 roku. Ciekawy w środku (cały czas restaurowany) jest kościół w Jezioranach . Renowacja samej ambony to koszt około 250 tys zł.
Ruiny pałaców i dworów, np.w Słobitach, Gładyszach. Jest ich mnóstwo.
O dzięki! :) Słobity wyglądają dość ciekawie! Chętnie zobaczę na żywo. Pewnie, że jest mnóstwo, ale zazwyczaj takie miejsca są zupełnie pomijane. Warmia więc kojarzy się bardziej z… Mazurami. A szkoda! Wielka szkoda.
To mniej znane polskie zabytki, ale jakie perełki !