10 bajkowych miasteczek we Francji

Semur-en-Brionnais

Wobec uroku Semur-en-Brionnais nikt nie przejdzie obojętnie, bo oprócz świętego spokoju, jak łatwo się domyślić, wygląda po prostu bajkowo! Tak jak w poprzednich przypadkach, mamy tu do czynienia z pięknymi domkami prezentującymi całą paletę okresów w architekturze i wszechobecne kwiaty ożywiające ich kamienne mury. Niemniej najważniejszym w panoramie tego miasteczka jest zdecydowanie zamek panów Semur (fr. Château Saint-Hugues). Jego najbardziej wiekowe części datowane są na wiek X, co czyni go najstarszą warownią w Burgundii. 

Katedra w Dijon – Piękno bezpowrotnie utracone

Co ciekawe, to właśnie tutaj 13 maja 1024 roku urodził się Hugon z Semur, znany także jako Hugon Wielki. To przede wszystkim święty Kościoła katolickiego, ale także opat klasztoru benedyktyńskiego w Cluny, któremu historia zawdzięcza trzecią i największą rozbudowę opactwa. Tuż nieopodal zamku położony jest z kolei ostatni kościół regionu wzniesiony w stylu romańskim. Poświęcona św. Hilaremu świątynia (fr. Église Saint-Hilaire de Semur-en-Brionnais) powstała z woli bratanka Hugona na początku XII wieku, a jej bryła miała być inspirowana właśnie ówczesnym kościołem w Cluny. Semur może być więc świetnym pomysłem zarówno na typowy chillout w towarzystwie burgundzkiej architektury albo początkiem wędrówki szlakiem obiektów kluniackich, które wypełniają mapę regionu.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Pokaż więcej
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!