10 bajkowych miasteczek we Francji

Villefranche-de-Conflent

Katalonia Północna to kraina, która rozciąga się po północnej części Pirenejów i choć dla przeciętnego Polaka nie ma to wielkiego znaczenia, to kwestia przynależności tego regionu wciąż pozostaje żywa w sercach Katalończyków. Perełek architektury jest tu wiele, a jedną z największych jest ukryta u podnóży masywu Canigou Villefranche-de-Conflent. Założona została w XI wieku przez hrabiego Guillaume Raymonda z Cerdanyi zajmując całą dostępną przestrzeń pomiędzy prawym brzegiem rzeki Têt a podnóżem stromych zboczy ciągnących się w dół od Canigou. Jej strategiczna pozycja na pograniczu oraz status wice stolicy hrabstwa Conflent wymusiły porządne ufortyfikowanie. 

Carcassonne – Średniowieczne miasto-twierdza

I to właśnie z tych obwarowań skorzystał w swoim projekcie słynny inżynier wojskowy Sébastien le Prestre de Vauban, który po Traktacie Pirenejskim z 1659 roku (fr. Traité des Pyrénées) przystosował je do potencjalnej wojny oblężniczej. Jego zwieńczeniem stał się majestatycznie górujący nad miasteczkiem Fort Libéria do którego z miasta można dotrzeć tajnym przejściem mającym aż 734 schodki. Od 2008 roku dzieło Vaubana znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, ale ujęte w XVII-wieczne mury miasto nadal skrywa czar średniowiecznej osady kupieckiej. O jej rodowodzie przypomina nam układ o zaledwie dwóch ulicach oraz romańsko-gotycki kościół św. Jakuba (fr. Église Saint-Jacques de Villefranche-de-Conflent). Niemniej najbardziej namacalnym tego potwierdzeniem są liczni rzemieślnicy, którzy trwają tu od wieków. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Pokaż więcej
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!