10 bajkowych miasteczek we Francji

Châteauneuf-en-Auxois

Lista 10 bajkowych miasteczek we Francji nie mogłaby być kompletna bez burgundzkiego klejnotu, Châteauneuf-en-Auxois. Leżąca około 30 kilometrów na południowy zachód od Dijon miejscowość, raz jeszcze – jak sama nazwa wskazuje, związana jest z zamkiem. Ten jednak należał do książąt Burgundii i od średniowiecza pełnił strategiczną rolę na szlaku handlowym biegnącym ze stolicy księstwa aż do Autun. Swymi korzeniami sięga on wieku XII, choć jeszcze trzy stulecia później dokonano tu poważnej przebudowy, która wpłynęła na znaną nam dziś formę. W podobnym okresie powstawały także okalające go gotycko-renesansowe domy mieszczańskie, co zapewniło temu miejscu dość jednolity wygląd. 

Dijon – Musztarda, wino i gotyk musztardowy

Warto również wspomnieć o tym, że w czasach swojej świetności Châteauneuf-en-Auxois było przystankiem dla pielgrzymów w drodze do Santiago de Compostela. Pamiątką tego jest kościół świętych Jakuba i Filipa (fr. Église Saint-Jacques et Saint-Philippe de Châteauneuf-en-Auxois), których relikwie znajdują się u celu pielgrzymki. Tutaj za to podziwiać można choćby XIV-wieczną figurę Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem Jezus (fr. Vierge à l’Oiseau) czy XV-wieczną figurę św. Jana Chrzciciela. To zaskakujące jak mocno w tych kwietnych uliczkach pobrzmiewa echo dawnej prosperity i jak trudno dostrzec wpływ niesprzyjających wiatrów, którymi przez wieki targana była Burgundia. Niemal bezkresne morza oplatające wzgórze soczystej zieleni przynoszą niebywały spokój pozwalający na pełne odprężenie.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Pokaż więcej
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!