10 bajkowych miasteczek we Francji

Eus

Eus to najbardziej słoneczna miejscowość Francji, ciesząca się jego promieniami aż 1960 godzin rocznie! (Dla porównania średnia w Polsce wynosi około 1600 godzin). Być może to dzięki piramidalnemu układowi, ale położenie na południu kraju na pewno nie pozostaje tu bez znaczenia. No i te widoki! Nie dość, że samo miasteczko z daleka wygląda przecudnie, to jeszcze tutejsza panorama jest po prostu zabójcza. Przed nami bowiem roztacza się wspaniały widok na Pireneje z masywem Canigou na pierwszym planie. I nawet, gdy wiosną kwitną tu brzoskwinie, naprzeciwko w najlepsze trwa jeszcze zima. Coś niesamowitego! 

Przeorat Serrabone – Dobra Góra

Sama miejscowość natomiast, niegdyś w pełni ufortyfikowana dzięki hrabiom Cerdanyi, skupiona była wokół górującego nad nią od X wieku zamku La Volta. Stąd też odpierano ataki, zarówno wojsk francuskich w XVI wieku, jak i hiszpańskich – stulecie później. Obecnie po twierdzy nie ma już praktycznie śladów. Jej miejsce zajął potężny kościół pod wezwaniem św. Wincentego (fr. Saint-Vincent-d’En-Haut d’Eus) wzniesiony w XVIII wieku. Jego wnętrze uświetnia dziś min. XVII-wieczny Ołtarz Matki Boskiej Różańcowej. Jak łatwo się wszak domyślić, to nie koniec bogactwa sakralnego w tym miejscu, więc warto poświęcić trochę czasu na dalsze eksploracje. I to zarówno samego Eus, jak i okolic. Wokół bowiem znajduje się naprawdę wiele wspaniałości: urokliwy przeorat Serrabone, odosobnione opactwo Saint-Martin-de-Canigou i niezrównane opactwo Saint-Michel-de-Cuxa. Jeden dzień może tu nie wystarczyć…

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Pokaż więcej
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!