10 bajkowych miasteczek we Francji

Locronan

Przez wyjątkowo brzydką pogodę Bretania poszczycić się może niespotykanym klimatem. Zapewne nie brzmi to szczególnie zachęcająco, ale tutejsza architektura z granitu idealnie współgra z niezbyt łaskawymi warunkami atmosferycznymi. Najlepszym przykładem na to jest czarujące Locronan, które nawet w deszczu wygląda jak plan filmowy. Skojarzenie to jest nieprzypadkowe, bo filmów nakręcono tu całkiem sporo (np. „Tess” Romana Polańskiego). Zresztą miasteczko inspiruje nie tylko filmowców, ale całe grono innych artystów, których ślady widoczne są pod postacią niewielkich galeryjek skupionych w okolicach centrum.

10 zamków we Francji, których mogliście nie znać!

W tym miejscu znajduje się również największa chluba Locronan, czyli XV-wieczny kościół św. Ronana (fr. Église Saint-Ronan de Locronan) z przylegającą doń Kaplicą Pokuty (fr. Chapelle du Pénity de Locronan). Ich połączone wnętrze skrywa szereg dzieł sztuki sakralnej kilku stuleci, ale najważniejsza pośród nich jest tumba św. Ronana z 1530 roku. Nieco poza centrum z kolei położna jest inna XV-wieczna kapliczka – Notre-Dame-de-Bonne-Nouvelle z malutką kalwarią. Oprócz zabytków Locronan słynie z ciasta maślanego Kouign-amann, a także z rowerowych i pieszych tras. Szczególnie interesujący w tym kontekście będzie odbywający się co sześć lat, w drugą niedzielę lipca, festiwal pątników Grande Troménie. To 11-kilometrowa procesja pokrywająca się z legendarną trasą inicjacyjną druidów… Kolejna okazja, by uczestniczyć w tym wydarzeniu przypada na rok 2025. Nie ma chyba lepszego sposobu żeby jeszcze bardziej doświadczyć tego miejsca.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!