Pikardia i jej „Wielka Siódemka”

Katedra w Amiens

Najwspanialszym egzemplarzem, nie tylko samych kościołów regionu, ale i, wydaje się, francuskich kościołów w ogóle jest katedra Najświętszej Maryi Panny w Amiens (fr. Cathédrale Notre-Dame de Amiens). Wszystko to za sprawą jednolitego stylu oraz zdumiewającej fasady zachodniej, której widok momentalnie wprowadza wiernych w zachwyt. Wznoszona od roku 1220 budowla jest najwyższą (ukończoną) i najdłuższą katedrą w kraju. Co ciekawe, na przestrzeni wieków nie odniosła ona większych szkód, co pozwoliło jej przetrwać do dziś w niemal nienaruszonym stanie. Aby uhonorować jej ogromną wartość dla ludzkości, w 1981 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Katedra w Amiens – Gotycki Partenon

Najbardziej fascynującym elementem budowli jest jej dwuwieżowy masyw zachodni. Ozdobiono go bowiem swoistą Biblią w kamieniu, której odrębne elementy składają się w jedną historię. Uwagę zwraca tu tzw. „Kalendarz Pikardii” – medaliony ze znakami zodiaku z odpowiadającymi im miesiącami i pracami wykonywanymi w trakcie ich trwania. Poza tym warto bliżej przyjrzeć się XIII-wiecznej postaci Pięknego Jezusa (fr. Beau Dieu d’Amiens) oraz galerii z 22 królami. Wewnątrz z kolei szczególnie interesujący jest labirynt, który na kolanach przemierzali pielgrzymujący do relikwii św. Jana Chrzciciela. Ponadto zobaczyć możemy imponujące stalle z początku XVI wieku, obok toledańskich, uważane za majstersztyk średniowiecznego snycerstwa. Rzeźby, obrazy, witraże – ogromny zbiór bezcennych dzieł pozwoli nam zakochać się w Amiens bez pamięci. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!