Pikardia i jej „Wielka Siódemka”

Katedra w Beauvais

Kolejnym wspaniałym przykładem kościołów Pikardii jest katedra św. Piotra w Beauvais (fr. Cathédrale Saint-Pierre de Beauvais), słynąca z najwyższego, bo aż 48-metrowego sklepienia. Aspiracje średniowiecznych konstruktorów miały wynieść ją na prawdziwe wyżyny budownictwa, lecz ostatecznie plan ten spalił na panewce. Gdyby ją ukończono przypuszczalnie była by jedną z największych, o ile nie największą katedrą gotycką w ogóle. Ceną bicia rekordu wysokości jest niestety wisząca nad nią groźba zawalenia się. Aby temu zapobiec, wewnątrz pozbawionej korpusu nawowego (!) budowli zamontowano drewniane i stalowe kratownice. Na zewnątrz natomiast, okalający prezbiterium system przyporowy, spięto żelazem. 

Katedra w Beauvais – Suma wszystkich nieszczęść

Największym jej skarbem jest XIX-wieczny zegar astronomiczny (fr. Horloge astronomique de Beauvais). Posiada on około 90 tysięcy części z mosiądzu i stali, a jego szafę zdobią aż 52 tarcze, które dostarczają nam między innymi informacji na temat cyklu słonecznego, przesilenia czy faz księżyca. To jakże zmyślne i skomplikowane dzieło zwieńczone zostało 68 automatami, ożywiającymi postacie biblijne, które umieszczono u jego szczytu. Trzeba wszak dodać, że znajduje się tu jeszcze jeden zegar astronomiczny z XIV wieku, będący w gronie najstarszych zegarów świata. Wśród ciekawych elementów wyposażenia wymienić trzeba również szereg XIII i XVI-wiecznych witraży oraz XVIII-wieczny posąg Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus, dłuta Nicolasa-Sébastiena Adama. Pomimo tego, że katedra w Beauvais to tak naprawdę tylko prezbiterium, strzelistość z jaką ją wzniesiono potrafi wprawić w osłupienie.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!