Pikardia i jej „Wielka Siódemka”

Katedra w Senlis

Nie inaczej jest też w Senlis, które szczyci się najmniejszą katedrą Pikardii, oddaną pod opiekę Najświętszej Maryi Panny (fr. Cathédrale Notre-Dame de Senlis). Ta jakże urokliwa budowla poza swoimi niewielkimi, w stosunku do reszty tutejszych kościołów, rozmiarami rości sobie prawa do tytułu jednej z najstarszych katedr gotyckich w kraju. Jej wznoszenie bowiem rozpoczęto na początku rozkwitu tego nurtu, czyli w II połowie XII wieku. Naturalnie jednak jej wygląd nosi znamiona późniejszych przebudów, które w XIII i XVI wieku nadały jej znany nam dziś wygląd. Zwłaszcza jeśli chodzi o drugą fazę przebudów, do której zatrudniono Pierre Chambiges’a, wirtuoza gotyku, pracującego również przy katedrach w Beauvais, Sens oraz Troyes. 

Katedra w Troyes – Zalana światłem

To właśnie wzniesione przez niego południowe ramię transeptu wydaje się tu być najbardziej fantazyjne. Niemniej nie można też zapominać o imponującej wieży z przełomu XII oraz XIII wieku, a także majstersztyku XII-wiecznej rzeźby, który kryje się dużo niżej. Jest nim bogato zdobiony portal zachodni, przedstawiający Koronację Najświętszej Maryi Panny. Flankują go archiwolty z motywem Drzewa Jessego oraz charakterystycznie wydłużone rzeźby starotestamentowych proroków, przywodzących na myśl tych z Chartres. Na nadprożach z kolei dostrzec możemy Zaśnięcie i Wniebowzięcie Maryi. Wewnątrz uwagę przykuwa średniowieczna rzeźba Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem Jezus, górująca nad chórem. Dość ascetyczne wnętrze sprawia, że bez zakłóceń kontemplować możemy architekturę jednego z pierwszych gotyckich zabytków Francji. 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!