Pikardia i jej „Wielka Siódemka”

Katedra w Laon

W osłupienie potrafi wprowadzić także katedra Najświętszej Maryi Panny w Laon (fr. Cathédrale Notre-Dame de Laon), której wzniesienie przyspieszyły legendarne woły. To właśnie ku ich pamięci udekorowano ażurowe wieże świątyni, której bryła stała się zresztą inspiracją dla następnych budowli sakralnych (Bamberg, Naumburg czy katedry Wielkiej Brytanii). Jej wpływ na rozwijającą się architekturę gotycką nie powinien jednak dziwić, bo katedra w Laon jest jedną z pierwszych w tym duchu, a prace nad nią rozpoczęły się już w 1155 roku. Jej splendor przygasł wraz z Wielką Rewolucją Francuską, podczas gdy zdewastowano wnętrze i dekapitowano niemal wszystkie rzeźby portali zachodnich. Na domiar złego w 1870 roku wybuch prochu w pobliżu katedry wysadził w powietrze większość witraży.

Katedra w Laon – Wielka Inspiracja

Niesamowitym jest fakt, że ich misterna rekonstrukcja powiodła się praktycznie w 100%. Dzięki temu oglądać możemy tu pokaźny zbiór XII i XIII-wiecznych szkieł wyróżniające się niezwykłą, jak na okres ich powstawania, charakterystyką rysów twarzy i realizmem form. Oprócz nich szczególnie ważna jest tu XII-wieczna chrzcielnica oraz dwa ołtarze: św. Jana Chrzciciela – pochodzący z romańskiej katedry i św. Tomasza Becketa – datowany na rok 1173. W dekoracji zewnętrznej uwagę zwracają nie tylko same rzeźby świętych czy wołów, ale także pięć wybijających się z bryły wież. Warto także wiedzieć, że od strony południowej skutecznie ukryty jest także krużganek! To miejsce to prawdziwa kopalnia zabytków.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Back to top button
error: Zawartość chroniona!