10 najpiękniejszych miejsc we Francji

Awinion

Niejako w opozycji do Riquewihru jest równie chętnie odwiedzany przez turystów Awinion. Tutaj wabikiem nie są wszakże kolorowe fasady domków w osadzie pośród winnic, a obwarowane sznurem posępnych murów miasteczko papieskie. Zza nich zaś wygląda zachwycający rozmachem pałac papieski (fr. Palais des papes), który miemamal cały XIV wiek zamieszkiwali zarówno papieże, jak i antypapieże. Jego imponująca bryła stała się inspiracją dla wielu artystów i to dzięki im Eugène Viollet-le-Duc czy Henri Nodet byli w stanie przywrócić mu dawny splendor.

Pałac papieski w Awinionie – Nowa Stolica Apostolska

Oprócz pałacu zwiedzający tłumnie szturmują Most św. Benedykta, łączący ufortyfikowane miasto papieskie z Villeneuve-lès-Avignon po lewej stronie Rodanu, należące w średniowieczu do królestwa Francji. Z racji tego, że była to więc granica Korony, nie można zapominać o prawobrzeżu z jego monumentalnym fortem św. Andrzeja oraz Tour Philippe-le-Bel, będącą dawniej częścią słynnego mostu. Piknik w letni wieczór z widokiem na pałac w akompaniamencie tysięcy cykad to jedna z najpiękniejszych rzeczy scenerii Francji. Pomimo strącającego czapki z głów Mistralu! 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Powiązane wpisy:

Komentarze:

  1. Ja bym wywaliłą Paryż, który mnie odstręcza, a na to miejsce wstawiła Aix-en-Provence. Spędziłam tam miesiąc na delegacji. Nie mogę odżałować, że był to luty ;-)

    1. Mnie również Paryż odrzuca, ale po dużym rachunku sumienia nie mogłem go nie zamieścić. Ilość zabytków i wspaniałych miejsc tam jest wręcz zatrważająca, więc pomimo szczurów, syfu, tłumów i wielu niedogodności, myślę że jednak zasługuje on żeby się tu znaleźć. Zwłaszcza ze względu na Notre-Dame, Sainte-Chapelle, Wieżę Eiffla czy Luwr. Niemniej wciąż, to tylko zachęta do eksplorowania, a nie coś definitywnego, więc można tu wstawić tak naprawdę cokolwiek. :) Aix-en-Provence też by się nadało! W miesiąc można poszaleć, choć nie wiem czy akurat w lutym! :P

Back to top button
error: Zawartość chroniona!