10 najpiękniejszych miejsc w Chorwacji

Trogir

Założony przez greckich kolonistów Trogir już od średniowiecza aspirował do roli istotnego punktu nad Adriatykiem. Miasto biło bowiem własną monetę, na jego przedmieściach działała warzelnia soli, a w 1271 roku otwarto tu pierwszą aptekę w Europie. Wejście w skład ziem Republiki Weneckiej w 1420 roku przyczyniło się do dalszego rozwoju i rozbudowy murów miejskich, które zniknęły po jej upadku w roku 1797. Mimo to jednak wielowiekowa tkanka miejska zachowała się tu w wyjątkowym stopniu i przy minimum współczesnych ingerencji. Dzięki temu też w 1997 roku Trogir znalazł swoje miejsce na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Dziś zaś jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na wybrzeżu dalmatyńskim, co zdecydowanie da się odczuć już na miejscu.

Bazylika Saint-Just de Valcabrère – Na rzymskich podwalinach

A tam czeka na nas min., dominująca nad rynkiem, katedra św. Wawrzyńca (chorw. Trogirska katedrala sv. Lovre). Wznoszoną od XIII do XVI wieku świątynię charakteryzuje wyśmienity portal południowy, zwany portalem Radovanova z I poł. XIII wieku. Ponadto wewnątrz podziwiać możemy min. XIII-wieczną ambonę, XIV-wieczne cyborium czy XV-wieczne stalle. W południowo-wschodniej części katedry natomiast znajduje się ratusz z przełomu XIV i XV wieku, a tuż przed nią, od zachodu, pałac rodu Ćipiko (chorw. Palača Ćipiko), także z XV wieku. Wśród równie ważnych monumentów wymienić trzeba też XV-wieczną twierdzę Kamerlengo (chorw. Kaštel Kamerlengo) oraz XVI-wieczną Bramę Morską (chorw. Morska vrata). Nie ma tu więc czasu na nudę, zwłaszcza że w pobliżu zobaczyć można jeszcze Kaštel Gomilica, Solin i oczywiście, Split!

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Back to top button
error: Zawartość chroniona!