10 najpiękniejszych miejsc w Chorwacji

Rovinj 

Położone na północy kraju Rovinj to bodaj najbardziej malownicze, a przy tym też chyba najbardziej włoskie z urokliwych miast w tej części wybrzeża Adriatyku. Zapewne wielka w tym zasługa przynależności do Republiki Weneckiej, która w latach 1283–1797 zagwarantowała jej prężny rozwój i aż dwa pierścienie murów miejskich. Miasto stało się więc ważnym ośrodkiem handlu morskiego, by w XVII i XVIII wieku urosnąć do rangi lidera przemysłu stoczniowego i rybnego, a także najważniejszym eksporterem białego i szarego kamienia w regionie. Panowanie Habsburgów przyniosło kolejny impuls do rozwoju, którego nie powstrzymały żadne niepokoje kolejnych stuleci. Dlatego też majestatyczny półwysep (połączony z lądem dopiero w 1763 roku) wygląda, jakby czas się na nim zatrzymał. 

10 najpiękniejszych miejsc w Czechach

Ograniczona przestrzeń uwarunkowała budowę wąskich uliczek (jak choćby kaskadowa Grisia) i małych placyków, co jak się później okazało, było najlepszą receptą na bajkowy klimat. Dziś miejsca te wypełniają bowiem pełne uroku kamieniczki. W czasach chwały miasto posiadało aż siedem bram, z których zachowały się tylko trzy z nich: Brama św. Benedykta, Brama Świętego Krzyża i Portica. Wszystkie prowadziły do najważniejszego punktu w mieście, czyli kościoła św. Eufemii (chorw. Crkva sv. Eufemije u Rovinju). Prężący się dumnie u szczytu wzgórza barokowy budynek wyróżnia dzwonnica mediolańskiego architekta, Alessandro Monopola, którego inspiracją stała się bazylika św. Marka w Wenecji. Ukończona w 1687 roku budowa zwieńczona została posągiem patronki. Wśród innych wspaniałości z pewnością wymienić trzeba główny plac Rovinj z XVII-wieczną Wieżą Zegarową, XVII-wieczny Łuk Balbiego czy XVIII-wieczny klasztor franciszkanów. Warto jednak bliżej zapoznać się z tym miejsce, bo to nie koniec skrywanych tu skarbów.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Back to top button
error: Zawartość chroniona!