10 najpiękniejszych miejsc w Chorwacji

Pula

Istryjska Pula na pewno odbiega od idyllicznego obrazu Rovinj, ale jest tu kilka miejsc wartych szczególnej uwagi, nawet jeśli otoczenie nie zawsze sprzyja ich kontemplacji. Chodzi oczywiście o świetne zabytki z czasów Rzymian (I-III w.), którzy na wieki zaznaczyli tu swoją obecność. Dzięki położeniu na uboczu, z dala od ważnych traktów, miastu udało się zachować sporą część swojego dziedzictwa. Czy to pod rządami Republiki Weneckiej, do której przystąpiło w roku 1150 czy pod berłem Habsburgów, którzy w XIX wieku przyczynili się do industrializacji. W efekcie zwłaszcza tych ostatnich zmian stało się ono istotnym ośrodkiem militarnym oraz stoczniowym i choć ceną rozwoju była utrata min. potężnych murów miejskich, to jak już wiemy, nie wszystko przepadło w mrokach dziejów. 

Czeski Krumlov – Perła Czech

Najbardziej rozpoznawalnym spośród monumentów Puli jest amfiteatr (chorw. Amfiteatar u Puli), wzniesiony za panowania cesarza Wespazjana w I wieku. Ma on wymiary 130×105 m, co plasuje go wśród największych istniejących amfiteatrów rzymskich na świecie. Niegdyś mógł pomieścić aż do 23 tys. widzów, lecz dziś liczba ta jest niemal trzykrotnie mniejsza. Poza amfiteatrem na uwagę zasługują także inne obiekty z tego okresu: Świątynia Augusta i Romy (chorw. Augustov hram), Łuk Sergiusza (chorw. Slavoluk Sergijevaca) czy Podwójna Brama (chorw. Dvojna vrata). Spragnieni duchowej uczty natomiast z pewnością docenią walory architektoniczne XVII-wiecznej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (chorw. Katedrala Uznesenja Marijina u Puli) i XIV-wiecznego klasztoru franciszkanów (chorw. Samostan i crkva sv. Franje u Puli), w którym grasują żółwie. Nie można też zapomnieć o kaplicy Santa Maria Formosa z VI wieku i znajdującej się nieopodal niej mozaiki „Męczeństwa Dirke” z wieku III.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Back to top button
error: Zawartość chroniona!