10 najpiękniejszych miejsc w Chorwacji

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Zajmujące prawie 30 tys. ha Jeziora Plitwickie (chorw. Plitvička jezera) tworzą największy i jeden z najstarszych parków narodowych w kraju, który od 1979 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Składa się nań aż 16 zachwycających kaskadowych zbiorników wodnych, położonych w niższych partiach Alp Dynarskich, zlokalizowanych w środkowej części kraju. System połączonych ze sobą jezior jest wynikiem tysiącleci trwania tu procesów geologicznych i biochemicznych, tworzących naturalne tamy zwane barierami tufowymi. Skala tego zjawiska jest więc wyjątkowa i to nie tylko ze względów estetycznych, ale też dzięki bardzo dobrze zachowanym lasom, niezbędnym do utrzymania ciągłości procesów geochemicznych w systemie wodnym, zarówno pod ziemią, jak i nad nią. 

Co ciekawe, tereny te zamieszkują niedźwiedzie brunatne, wilki szare czy rysie, choć raczej ciężko spotkać je na wyznaczonych dla turystów traktach, które niestrudzenie przemierzają tabuny amatorów przyrody. Mimo tej niedogodności Park Jezior Plitwickich jest miejscem wartym wszelkich odwiedzin. Głównie dla zapierających dech w piersi widoków, których próżno szukać gdziekolwiek indziej.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Back to top button
error: Zawartość chroniona!