10 najpiękniejszych miejsc w Chorwacji

Hum

Wpisany do księgi rekordów Guinnessa Hum uznawany jest za najmniejsze miasto świata. Zamieszkuje je prawdopodobnie ok. 20 mieszkańców, choć źródła w tej kwestii nie są zgodne. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z początku XII wieku, kiedy to stał się posiadłością patriarchów akwilejskich. Ze względu na nadgraniczne położenie, na przestrzeni wieków ujęto je w mury miejskie, które na zawsze zahamowały jego dalszy rozwój. Po dziś dzień więc jego wygląd przypomina typowy ufortyfikowany gród, co jest prawdziwą osobliwością.

Zamek Spiski – Niczym korona Spiszu

W jego murach obejrzeć możemy min. XIX-wieczny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (chorw. Crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije), dzwonnicę oraz bramę miejską (chorw. Vrata Huma). Poza murami natomiast znajduje się XII-wieczny kościół św. Hieronima (chorw. Crkva Sv. Jeronima). Lista zabytków nie jest więc oszałamiająca, ale tak urokliwe miejsce zasługuje na każdą chwilę uwagi. W ramach ciekawostki warto dodać, że do początków XX wieku w Humie zachowano umiejętność posługiwania się głagolicą (alfabetem skonstruowanym przez św. Cyryla, wykorzystywanym w liturgii Słowian), a także o tym, że miasto słynie z nalewki ziołowej na bazie Rakiji, zwanej Biska. Może więc nie tylko monumenty przemówią za tym, aby odwiedzić to bajkowe miejsce?

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Back to top button
error: Zawartość chroniona!