10 najpiękniejszych miejsc w Chorwacji

Split

Split to drugie, po Zagrzebiu, największe miasto Chorwacji i choć ciężko ukryć jego wielkomiejski charakter, to przyznać trzeba, że jego starówka jest nadzwyczaj urokliwa! Co prawda, kolonizację Splitu przypisuje się Grekom, ale to cesarz Dioklecjan nakreślił jego przeznaczenie. W roku 293 bowiem nakazał on wznieść dla siebie wystawny pałac (chorw. Dioklecijanova palača) o powierzchni około 30 tys. m2, który na przestrzeni wieków, kolejni najeźdźcy przekształcali w miasto. Dziś wypełnia go ok. 220 budynków wzniesionych głównie w XVIII wieku, a mieszka w nich ok. 3 tys. ludzi! Cały ten rozmach robi ogromne wrażenie, choć sama budowla przywodzi dziś na myśl bardziej pierścień murów obronnych, niż cesarską rezydencję. Jakby nie było w 1979 roku wpisano go do wykazu światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Jak można się spodziewać, jego obszar wypełniają wielowiekowe zabytki, wśród których prym wiedzie dawne mauzoleum Dioklecjana, przebudowane w VII wieku na splicką katedrę św. Dujama (chorw. Katedrala sv. Dujma (sv. Duje)). To najstarsza świątynia biskupia świata, a w jej wnętrzu odnaleźć można pokaźną kolekcję wspaniałych artefaktów. Szczególną uwagę wśród nich zwraca XIII-wieczna ambona, XV-wieczne cyborium oraz XVI-wieczny ołtarz główny ze szczątkami doczesnymi patrona. Symbolem katedry jest wszak jej 57-metrowa wieża, zrekonstruowana w XX wieku. U jej podnóży znajduje się perystyl, pełniący dawniej funkcje reprezentacyjne – dziś wspaniałe miejsce spotkań w iście magicznym otoczeniu. Kolejno podziwiać możemy westybul z potężną kopułą, prowadzący do dawnych komnat cesarskich. Wśród wartych odwiedzin miejsc nie można zapomnieć o Świątyni Jupitera, którą w VII wieku przekształcono w baptysterium czy o rozległych podziemiach rezydencji. Ciekawych miejsc w Splicie jest jednak dużo… dużo więcej! 

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona
Jeśli spodobał Ci się materiał i masz ochotę, możesz postawić mi kawę. :) W końcu nic tak nie motywuje do dalszego działania… Z góry dziękuje za okazane wsparcie!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Back to top button
error: Zawartość chroniona!